UCMG guruhiga kiruvchi UZCARD — O‘zbekistonning milliy to‘lov tizimi, 10 noyabr kuni InterContinental Tashkent mehmonxonasida bo‘lib o‘tgan to‘rtinchi yillik CSR Ball AmCham 2025 tadbirida “G‘amxo‘rlik” nominatsiyasida g‘olib bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi bilan hamkorlikdagi UZCARD tashabbusi CSR Ball AmCham 2025 hakamlar hay’ati tomonidan yuqori baholandi. Loyiha aholining raqamli savodxonligini oshirish va internetda xavfsiz xulq madaniyatini shakllantirishga qaratilgan bo‘lib, davlat, biznes va jamiyat sa’y-harakatlarini birlashtiradi.
Loyiha doirasida Farg‘ona, Samarqand, Nukus va Buxoro shaharlarida o‘quv seminarlar va matbuot anjumanlari o‘tkazildi. Ushbu tadbirlar yuzlab ishtirokchilarni jamladi va OAV hamda ijtimoiy tarmoqlarda millionlab ko‘rishlarga erishdi. Bundan tashqari, UZCARD bir qator ma’rifiy tashabbuslarni amalga oshirdi: kiberfiribgarlik haqida videoroliklar seriyasini chiqardi, huquqni muhofaza qiluvchi organlar vakillari va fintex sohasi mutaxassislari ishtirokidagi Fintech GAP podkastini yo‘lga qo‘ydi, shuningdek, “Firibgarlar” nomli mini-serialni taqdim etdi — bu O‘zbekistonda raqamli savodxonlikka bag‘ishlangan birinchi o‘zbek tilidagi medialoyihadir.
“Mazkur loyiha kiberxavfsizlik madaniyatini rivojlantirish va raqamli to‘lov servislariga bo‘lgan ishonchni mustahkamlashga qaratilgan haqiqiy ma’rifiy harakatga aylandi. Kelgusida UZCARD jamoasi dasturning geografiyasini kengaytirish va yangi o‘quv formatlarini joriy etishni rejalashtirmoqda”, — deya ta’kidladi “UCMG” MChJ axborot xavfsizligi bo‘yicha bosh direktor o‘rinbosari Nurjau Bolatbek.
CSR Ball AmCham 2025 dagi e’tirof UZCARDning mas’uliyatli tashabbuslarni ilgari surish va O‘zbekistonning xavfsiz raqamli ekotizimini shakllantirishdagi yetakchiligini yana bir bor mustahkamladi.
American Chamber of Commerce in Uzbekistan (AmCham Uzbekistan) — 1997 yilda xorijiy va mahalliy biznes hamjamiyati vakillari tomonidan tashkil etilgan mustaqil, notijorat biznes assotsiatsiyasi. Tashkilot yetakchi xalqaro va o‘zbek kompaniyalarini birlashtirib, shaffoflik, barqaror rivojlanish va mas’uliyatli biznes standartlarini ilgari suradi. AmCham Uzbekistan Amerika savdo palatalarining global tarmog‘iga kiradi, biroq a’zolarining manfaatlarini davlat va jamoat institutlari bilan muloqotda mustaqil ravishda ifodalaydi.
UZCARD — O‘zbekistonning milliy to‘lov tizimi. Kompaniyaning asosiy maqsadi — milliy to‘lov biznesi sohasida mahsulotlarni izchil izlash, ishlab chiqish va takomillashtirish, zamonaviy xizmatlarni modernizatsiya qilish hamda fintex sohasida xizmatlar ko‘lamini kengaytirishdir.

UZCARD — национальная платёжная система Узбекистана, входящая в Группу UCMG, -получила награду в категории «Забота» на четвёртом ежегодном CSR Ball AmCham2025, который состоялся 10 ноября в InterContinental Tashkent.
Совместная инициатива UZCARD и Министерства внутренних дел Республики Узбекистан получила высокую оценку жюри CSR Ball AmCham 2025. Проект направлен на повышение цифровой грамотности населения и формирование культуры безопасного поведения в сети, объединяя усилия государства, бизнеса и общества.
В рамках проекта прошли обучающие семинары и пресс-конференции в Фергане, Самарканде, Нукусе и Бухаре, собравшие сотни участников и миллионы просмотров в СМИ и социальных сетях. Кроме того, UZCARD реализовала комплекс просветительских инициатив: выпустила серию видеороликов о кибермошенничестве, запустила подкаст Fintech GAP с участием экспертов правоохранительных органов и представителей финтех-индустрии, а также представила мини-сериал «Мошенники» — первый в Узбекистане медиапроект о цифровой грамотности на узбекском языке.
«Данный проект стал настоящим образовательным движением, направленным на развитие культуры кибербезопасности и укрепление доверия к цифровым платёжным сервисам. В будущем команда UZCARD планирует расширить географию программы и внедрить новые форматы обучения» — подчеркнул заместитель генерального директора по вопросам информационной безопасности ООО «UCMG» Нуржау Болатбек.
Признание на CSR Ball AmCham 2025 закрепило лидерство UZCARD в продвижении ответственных инициатив и формировании безопасной цифровой экосистемы Узбекистана.
American Chamber of Commerce in Uzbekistan (AmCham Uzbekistan) — независимая, некоммерческая бизнес-ассоциация, основанная в 1997 году представителями зарубежного и местного делового сообщества. Организация объединяет ведущие международные и узбекские компании, продвигая стандарты прозрачности, устойчивого развития и ответственного бизнеса. AmCham Uzbekistan входит в глобальную сеть Американских торговых палат, но действует как самостоятельная структура, представляющая интересы своих членов в диалоге с государственными и общественными институтами.
UZCARD – национальная платежная система Узбекистана, основной целью работы компании является – постоянный поиск, разработка и совершенствование продуктов в сфере национального платежного бизнеса, модернизация современных сервисов обслуживания и расширение услуг в области fintech-индустрии.