O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki va UZCARD 2025 yilgi Global Money Week doirasida moliyaviy savodxonlik bo‘yicha talabalar forumini o‘tkazadi - UZCARD
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki va UZCARD 2025 yilgi Global Money Week doirasida moliyaviy savodxonlik bo‘yicha talabalar forumini o‘tkazadi
2025-yilning 26-aprel kuni Toshkent shahridagi Yoshlar ijod saroyida “Global Money Week” xalqaro ma’rifiy kampaniyasining asosiy tadbiri – Moliyaviy savodxonlik bo‘yicha Yoshlar forumi bo‘lib o‘tadi. Forum tashkilotchilari O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki va UZCARD milliy to‘lov tizimidir.
Global Money Week O‘zbekistonda 2015-yildan buyon har yili o‘tkazib kelinmoqda va u yoshlarda moliyaviy savodxonlikni rivojlantirishga qaratilgan. 2020 yildan boshlab dastur mamlakatimizning barcha mintaqalarini qamrab oladi. 2024-yilda kampaniya doirasida respublika bo‘ylab 140 dan ortiq tadbirlar o‘tkazildi, ularda 123 mingdan ortiq o‘quvchi va talabalar ishtirok etdi. Joriy yilda UZCARD ilk bor tashkilotchilar ro‘yxatiga rasman qo‘shildi va xususiy sektorning yosh avlodning iqtisodiy va raqamli savodxonligini shakllantirishdagi hissasini kuchaytirdi.
2025-yilgi forum talabalar va moliya sanoati vakillari o‘rtasida ochiq muloqot maydoniga aylanadi. Tadbir dasturida ekspertlarning ma’rifiy taqdimotlari, mamlakatning yetakchi banklari taqdimotlari, shuningdek, talabalarga moliya va fintech sohasidagi zamonaviy vositalar bilan tanishish imkonini beruvchi interaktiv formatlar rejalashtirilgan. Shaxsiy moliyani ongli ravishda boshqarish, karyerani rejalashtirish va raqamli muhitda yo‘naltirish masalalariga alohida e’tibor qaratiladi.
Ishtirokchilar ta’lim dasturidan tashqari, tijorat banklari va UZCARDning real takliflari, netvorking zonasi, ko‘ngilochar dastur va kofe-breyklardan iborat amaliyot va mehnat yarmarkasidan bahramand bo‘lishadi. Forumning muhim daqiqalaridan biri maxsus taklif etilgan mehmonning chiqishi bo’ladi.
Forum Toshkent oliy o‘quv yurtlarining 1-4-kurs talabalari uchun mo‘ljallangan.
Tashkilotchilar forumda ishtirok etish talabalar uchun qimmatli tajriba bo‘lib, ularga nafaqat moliyaviy bilim darajasini oshirish, balki kelajakdagi kasbiy o‘sish yo‘nalishlarini aniqlashda ham yordam berishiga ishonch bildirmoqda.

The Central Bank of the Republic of Uzbekistan and UZCARD will hold a student forum on financial literacy within the framework of Global Money Week 2025 - UZCARD
The Central Bank of the Republic of Uzbekistan and UZCARD will hold a student forum on financial literacy within the framework of Global Money Week 2025
On April 26, 2025, the Youth Forum on Financial Literacy, a key event of the international educational campaign Global Money Week, will be held at the Palace of Youth Creativity in Tashkent. The forum is organized by the Central Bank of the Republic of Uzbekistan and the national payment system UZCARD.
Global Money Week has been held annually in Uzbekistan since 2015 and is aimed at developing financial literacy among young people. From 2020, the programme covers all regions of the country. In 2024, more than 140 events were held across the country as part of the campaign, in which more than 123 thousand schoolchildren and students took part. This year, UZCARD officially joins the organizers for the first time, strengthening the private sector’s contribution to the formation of economic and digital literacy of the younger generation.
The 2025 Forum will be a platform for open dialogue between students and representatives of the financial industry. The event programme will include educational speeches by experts, presentations by the country’s leading banks, as well as interactive formats allowing students to learn about modern tools in finance and fintech. Special attention will be paid to the issues of conscious personal finance management, career planning and orientation in the digital environment.
In addition to the educational programme, the participants will enjoy an internship and job fair with real offers from commercial banks and UZCARD, a networking zone, an entertainment programme and coffee breaks. One of the key moments of the forum will be the performance of a special guest, whose name will be announced just before the event.
The forum is focused on students of 1-4 years of higher education in Tashkent.
The organizers are confident that participation in the forum will be a valuable experience for students, which will help them not only to raise their financial awareness, but also to identify areas for future professional growth.