O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki va UZCARD 2025 yilgi Global Money Week doirasida moliyaviy savodxonlik bo‘yicha talabalar forumini o‘tkazadi - UZCARD
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki va UZCARD 2025 yilgi Global Money Week doirasida moliyaviy savodxonlik bo‘yicha talabalar forumini o‘tkazadi
2025-yilning 26-aprel kuni Toshkent shahridagi Yoshlar ijod saroyida “Global Money Week” xalqaro ma’rifiy kampaniyasining asosiy tadbiri – Moliyaviy savodxonlik bo‘yicha Yoshlar forumi bo‘lib o‘tadi. Forum tashkilotchilari O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki va UZCARD milliy to‘lov tizimidir.
Global Money Week O‘zbekistonda 2015-yildan buyon har yili o‘tkazib kelinmoqda va u yoshlarda moliyaviy savodxonlikni rivojlantirishga qaratilgan. 2020 yildan boshlab dastur mamlakatimizning barcha mintaqalarini qamrab oladi. 2024-yilda kampaniya doirasida respublika bo‘ylab 140 dan ortiq tadbirlar o‘tkazildi, ularda 123 mingdan ortiq o‘quvchi va talabalar ishtirok etdi. Joriy yilda UZCARD ilk bor tashkilotchilar ro‘yxatiga rasman qo‘shildi va xususiy sektorning yosh avlodning iqtisodiy va raqamli savodxonligini shakllantirishdagi hissasini kuchaytirdi.
2025-yilgi forum talabalar va moliya sanoati vakillari o‘rtasida ochiq muloqot maydoniga aylanadi. Tadbir dasturida ekspertlarning ma’rifiy taqdimotlari, mamlakatning yetakchi banklari taqdimotlari, shuningdek, talabalarga moliya va fintech sohasidagi zamonaviy vositalar bilan tanishish imkonini beruvchi interaktiv formatlar rejalashtirilgan. Shaxsiy moliyani ongli ravishda boshqarish, karyerani rejalashtirish va raqamli muhitda yo‘naltirish masalalariga alohida e’tibor qaratiladi.
Ishtirokchilar ta’lim dasturidan tashqari, tijorat banklari va UZCARDning real takliflari, netvorking zonasi, ko‘ngilochar dastur va kofe-breyklardan iborat amaliyot va mehnat yarmarkasidan bahramand bo‘lishadi. Forumning muhim daqiqalaridan biri maxsus taklif etilgan mehmonning chiqishi bo’ladi.
Forum Toshkent oliy o‘quv yurtlarining 1-4-kurs talabalari uchun mo‘ljallangan.
Tashkilotchilar forumda ishtirok etish talabalar uchun qimmatli tajriba bo‘lib, ularga nafaqat moliyaviy bilim darajasini oshirish, balki kelajakdagi kasbiy o‘sish yo‘nalishlarini aniqlashda ham yordam berishiga ishonch bildirmoqda.

Центральный банк Республики Узбекистан и UZCARD проведут студенческий форум по финансовой грамотности в рамках Global Money Week 2025
26 апреля 2025 года во Дворце творчества молодежи в Ташкенте состоится Молодёжный форум по финансовой грамотности — ключевое мероприятие международной просветительской кампании Global Money Week. Организаторами форума выступают Центральный банк Республики Узбекистан и национальная платёжная система UZCARD.
Global Money Week проводится в Узбекистане ежегодно с 2015 года и направлен на развитие финансовой грамотности среди молодежи. С 2020 года программа охватывает все регионы страны. В 2024 году в рамках кампании по всей республике прошло более 140 мероприятий, в которых приняли участие более 123 тысяч школьников и студентов. В этом году к числу организаторов впервые официально присоединяется компания UZCARD, усиливая вклад частного сектора в формирование экономической и цифровой грамотности молодого поколения.
Форум 2025 года станет площадкой для открытого диалога между студентами и представителями финансовой отрасли. В программе мероприятия запланированы образовательные выступления экспертов, презентации ведущих банков страны, а также интерактивные форматы, позволяющие студентам познакомиться с современными инструментами в сфере финансов и финтеха. Особое внимание будет уделено вопросам осознанного управления личными финансами, планирования карьеры и ориентации в цифровой среде.
Помимо образовательной программы, участников ожидает ярмарка стажировок и вакансий с реальными предложениями от коммерческих банков и UZCARD, зона нетворкинга, развлекательная программа и кофе-брейки. Одним из ключевых моментов форума станет выступление специального приглашённого гостя, имя которого будет объявлено накануне мероприятия.
Форум ориентирован на студентов 1–4 курсов вузов Ташкента.
Организаторы уверены, что участие в форуме станет для студентов ценным опытом, который поможет им не только повысить уровень финансовой осведомлённости, но и определить направления будущего профессионального роста.