«Venchur kapitali: O‘zbekistonda illyuziya yoki reallik - IMAN keys» xalqaro konferensiyasi - UZCARD
«Venchur kapitali: O‘zbekistonda illyuziya yoki reallik – IMAN keys» xalqaro konferensiyasi
UZCARD Ventures, IT-Park Investment, «UzAngels» biznes-farishtalar klubi ishtirokidagi venchur investorlar guruhi IMAN fintex startapining 200 ming AQSH dollaridan ortiq investitsiya raundini yopdi. Investitsiya raundining umumiy summasi Singapur, Qozog‘iston va boshqa mamlakatlardan kelgan xorijiy investorlarni hisobga olgan holda 1 million AQSH dollarini tashkil etadi.
Shu munosabat bilan, UZCARD Ventures IMAN startapi asoschilari, investitsiya bitimida ishtirok etgan xalqaro va mahalliy venchur investorlar ishtirokida «Venchur kapitali: O‘zbekistonda illyuziya yoki haqiqat – IMAN keys» xalqaro konferensiyasi o‘tkazilishini e’lon qiladi.
Konferensiya davomida ma’ruzachilar startapga sarmoya kiritish tajribasi haqida gapirib berishadi IMAN, bitim tuzilmasi, startapni kengaytirish bo‘yicha keyingi rejalar va O‘zbekistonga sarmoya kiritishning huquqiy jihatlariga bag‘ishlangan panel sessiyasi o‘tkazadi.
«Biz mahalliy va xalqaro bozorda islomiy moliya vositalariga bo‘lgan talabning tez o‘sib borayotganini ko‘rib turibmiz va IMAN startapiga sarmoya kiritib, aholining muqobil moliyaviy vositalarga bo‘lgan ehtiyojini qondirish maqsadida ularni kengaytirishga har tomonlama yordam beramiz,» – deya izoh berdi UZCARD bosh direktori Farrux Ziyayev.
«BU BOSQICHDA IMAN loyihasini moliyalashtirish foyda yoki daromad olish usuli emas. Ushbu startap global loyiha bo‘lish va ko‘plab xorijiy mamlakatlarni qamrab olish uchun barcha imkoniyatlarga ega deb hisoblaymiz. Biz jamoani va ularning g‘oyasini qo‘llab-quvvatlamoqchimiz,» deya izoh berdi IT Park Uzbekistan direktori Farhod Ibragimov.
«IMAN jamoasi qisqa vaqt ichida yaxshi natija ko‘rsatdi va faol foydalanuvchilar sonini 50 mingga yetkazdi. Ushbu investitsiya bitimi birinchi marta mahalliy venchur fondi mahalliy startapga sarmoya kiritgani, shuningdek, UzAngels klubining bir guruh xususiy individual investorlari xalqaro standartlar bo‘yicha sindikatlashgan venchur bitimini tuzgani bilan ham ahamiyatlidir,» – deya izoh berdi UZCARD Ventures boshqaruvchi hamkori Dilshod Zufarov.
«Kompaniya tashkil etilganidan beri men va sherigim uchun IMAN aynan O‘zbekiston mahsuloti sifatida o‘z mavqeini egallashi muhim edi. O‘zbekiston biz uchun asosiy strategik bozor va bu yerdagi muvaffaqiyat boshqa mamlakatlarda kengayish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qiladi. Aynan shuning uchun biz asosiy xalqaro investorlarimizdan tashqari (Battery Road Digital Holdings va Tesla Capital) UZCARD Ventures, UzAngels va IT Park kabi kuchli hamkorlarimizning qo‘llab-quvvatlashiga muvaffaq bo‘lganimizdan juda xursandmiz.
Birinchi navbatda, bu investitsiyalar bizning texnologiyamizni Oʻzbekistondagi chakana hamkorlar bilan onlayn va oflayn rejimda oson integratsiya qilishimizga yordam beradi. Ikkinchidan, biz barcha sohalarda treyderlar bilan hamkorlikni yanada faol rivojlantira olamiz. Nihoyat, bu sarmoya bizga 2023-yilda aholisining aksariyati musulmonlar bo‘lgan yangi bozorlarga chiqishni boshlash imkonini beradi”. – izoh berdi Rustam Rahmatov, IMAN ta’sischisi va bosh direktori
Tadbir dasturi
TShK bo‘yicha vaqt Davomiyligi Mavzu Notiq
15:00-15:05 5 daqiqa Moderator, kirish so‘zi Dilshod Zufarov – UZCARD boshqaruvchi hamkori Ventures
15:05-15:10 5 daqiqa Kirish so‘zi Farrux Ziyaev – UZCARD bosh direktori
15:10-15:15 5 daqiqa Kirish so‘zi Farhod Ibragimov – IT-PARK direktori
15:15-15:30 15 daqiqa IMAN startapi taqdimoti
Joriy o‘lchovlar va masshtablashtirish rejalari
Rustam Rahmatov – IMAN asoschisi va bosh direktori
Mark Zubov – IMAN asoschisi va moliya direktori
15:30-15:45 15 daqiqa Tesla Capital fondi taqdimoti (IMAN investori) Oljas Jienkulov – Tesla Kapital kompaniyasining boshqaruvchi hamkori
15:45-16:00 15 daqiqa UMAY Angels Club haqida (IMAN investori) Mirat Axmetsodikov – UMAY Angels Club asoschisi
16:00-16:10 10 daqiqa IT-Park Investment haqida (IMAN investori) Jahongir Radjabov – IT-Park direktor o‘rinbosari
16:10-16:20 10 daqiqa UzAngels klubi haqida (IMAN investorlar sindikati) Anvar Irchaev – UzAngels klubi hammuassisi va a’zosi
Amir Maksadi – UzAngels klubi hammuassisi
16:20-16:50 30 daqiqa Panel sessiyasi: O‘zbekiston Respublikasida venchur bitimlarini tuzishning huquqiy jihatlari Ulug‘bek G‘ulomov – Katta huquqshunos, Centil Law
Mirat Axmetsodikov – UMAY Angels Club asoschisi
va boshqa IMAN bilan bitimda ishtirok etgan yuristlar
Moderator: Dilshod Zufarov – UZCARD Ventures boshqaruvchi hamkori
16:50-17:00 10 daqiqa Savol-javob
17:00-17:10 5 daqiqa Tadbirni yakunlash Moderator, Dilshod Zufarov – UZCARD Ventures boshqaruvchi hamkori
Konferensiya UZCARD korporativ akselerator saytida 7 aprel kuni TShK (GMT+5) vaqti bilan soat 15:00 da bo‘lib o‘tadi.

Международная конференция "Венчурный капитал: иллюзия или реальность в Узбекистане - кейс IMAN - UZCARD
Международная конференция «Венчурный капитал: иллюзия или реальность в Узбекистане — кейс IMAN
Группа венчурных инвесторов с участием UZCARD Ventures, IT-Park Investment, клуб бизнес-ангелов “UzAngels” закрыли инвестиционный раунд в финтех стартап IMAN на сумму более $200K. Общая сумма инвестиционного раунда составляет 1 миллион долларов США с учетом зарубежных инвесторов из Сингапура, Казахстана и других стран.
В связи с этим, UZCARD Ventures объявляет о проведении международной конференции “Венчурный капитал: иллюзия или реальность в Узбекистане — кейс IMAN”, с участием основателей стартапа IMAN, международных и локальных венчурных инвесторов, принявших участие в инвестиционной сделке.
Во время конференции спикеры расскажут об опыте инвестирования в стартап IMAN, структурирования сделки, дальнейшие планы по масштабированию стартапа и проведут панельную сессию по вопросу юридических аспектов инвестирования в Узбекистане.
“Мы видим быстрорастущий спрос на локальном и международном рынке к инструментам исламских финансов и инвестируя в стартап ИМАН мы будем всесторонне помогать их расширению с целью удовлетворения потребности населения альтернативных финансовых инструментах” — прокомментировал Фаррух Зияев, генеральный директор UZCARD.
“Финансирования проекта IMAN на данном этапе не является способом привлечения прибыли или выгоды. Мы считаем, что данный стартап имеет все шансы стать глобальным проектом и охватить множество зарубежных стран. Мы хотим оказать поддержку команде и их идее”, прокомментировал Фарход Ибрагимов, Директор IT Park Uzbekistan.
“Команда ИМАН за короткий период показал хороший результат и трекшн увеличив количество активных пользователей до 50 тысяч. Эта инвестиционная сделка знаменательная также тем, что впервые локальный венчурный фонд проинвестировал в местный стартап, а также тем, что группа частных индивидуальных инвесторов-членов клуба UzAngels структурировали синдицированную венчурную сделку по международным стандартам”. — прокомментировал Дильшод Зуфаров, управляющий партнер UZCARD Ventures.
«С момента основания компании, для меня и моего партнёра было важно чтобы IMAN позиционировался именно как Узбекистанский продукт. Узбекистан для нас ключевой стратегический рынок и успех тут послужит существенной платформой для масштабирования в других странах. Именно поэтому, мы очень рады что в дополнение к нашим основным, международным инвесторам (Battery Road Digital Holdings и Tesla Capital) мы смогли получить поддержку сильных партнёров из Узбекистана, таких как UZCARD Ventures, UzAngels и IT Park.
Прежде всего, эти инвестиции помогут нам масштабировать наши технологии, чтобы легко интегрироваться с розничными партнерами по всему Узбекистану как онлайн, так и оффлайн. Во-вторых, мы сможем более активно развивать партнерские отношения с торговцами во всех секторах. И, наконец, эти инвестиции позволят нам начать расширение на новых рынках, в которых преобладает мусульманское население в 2023 году.» — прокомментировал Рустама Рахматов, основатель и CEO IMAN
Программа мероприятия
Время по ТШК
Продолжительность
Тема
Спикер
15:00-15:05 5 минуты Модератор, вступительное слово Дильшод Зуфаров — управляющий партнер, UZCARD Ventures
15:05-15:10 5 минуты Приветственное слово Фаррух Зияев — генеральный директор, UZCARD
15:10-15:15 5 минуты Приветственное слово Фарход Ибрагимов — Директор, IT-PARK
15:15-15:30 15 минут
Презентация стартапа IMAN
Текущие метрики и планы по масштабированию
Рустам Рахматов — Основатель и CEO, IMAN
Марк Зубов — Основатель и CFO, IMAN
15:30-15:45 15 минут Презентация фонда Tesla Capital (инвестор в IMAN) Олжас Жиенкулов — Управляющий партнер, Tesla Capital
15:45-16:00 15 минут О клубе UMAY Angels Club (инвестор в IMAN)
Мират Ахметсадыков — основатель UMAY Angels Club
16:00-16:10 10 минут Об IT-Park Investment (инвестор в IMAN) Джахонгир Раджабов — заместитель директора, IT-Park
16:10-16:20 10 минут О клубе UzAngels (синдикат инвесторов в IMAN)
Анвар Ирчаев — Со-основатель и член клуба UzAngels
Амир Максади — Со-основатель клуба UzAngels
16:20-16:50 30 минут Панельная сессия: Юридические аспекты по структурированию венчурных сделок в Республике Узбекистан Улугбек Гулямов — Старший юрист, Centil Law
и др юристы участвовавшие в сделке с IMAN
Модератор: Дильшод Зуфаров — управляющий партнер, UZCARD Ventures
16:50-17:00 10 минут Q&A
17:00-17:10 5 минут Завершение мероприятия Модератор, Дильшод Зуфаров — управляющий партнер, UZCARD Ventures