Joriy yilning mart oyida UZCARD bosh ofisida “Sizning tezkor UZCARD kartangiz” mavzusida katta matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. Anjuman doirasida kompaniya vakillari tomonidan bank mijozlari uchun NFC qo‘llab-quvvatlaydigan yangi turdagi UZCARD kartalarini bir zumda chiqarish imkonini beruvchi UZCARD to‘lov tizimining ishtirokchi banklari uchun mavjud bo‘lgan yangi xizmatni taqdim etdi.
Matbuot anjumanida ta’kidlanganidek, mijoz bankka murojaat qilgan vaqtdan boshlab kartani chiqarish va faollashtirishgacha bo‘lgan UZCARD kartasini shaxsiylashtirish jarayoni taxminan 5 daqiqa davom etadi. Yangi namunadagi UZCARD kartalari bo‘rttirib chiqarilgan dual kartalar bo‘lib, ulardan NFC texnologiyasidan foydalangan holda kontaktsiz usulda ham va odatiy kontaktli usulda ham savdo nuqtalarida to‘lovlarni amalga oshirish, bankomat xizmatlaridan foydalanish, shuningdek, «bir marta tegish» orqali jamoat transportida to‘lovlarni amalga oshirish mumkin.
UZCARD plastik kartalarining taqsimlangan emissiyasi xizmatini ishga tushirgan UZCARD to‘lov tizimining ilgari e’lon qilingan ishtirokchi banklari ro‘yxati doimiy ravishda kengayib bormoqda. Endilikda NFCni qo‘llab-quvvatlaydigan yangi UZCARD kartalarini O‘zbekiston Respublikasi bo‘ylab Xalq Banki filiallaridan ham olish mumkin.
Ayni vaqtda UZCARD kartalarini tezkor chiqarish quyidagi banklarda mavjud: «O‘zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyat Milliy banki» AJ, «Agrobank» ATB, «Asakabank» AJ, «ASIA ALLIANCE BANK» ATB «Garant bank» AJ, «Davr bank» XATB, «Hamkorbank» ATB, «Xalq banki» AK. Bu respublika bank bo‘linmasining qariyb 50 foizini qamrab oladi.
UZCARD jamoasi to‘lov tizimidagi ishtirokchi banklar uchun doimiy ravishda mijozlarga xizmat ko‘rsatishning yuqori darajasiga va yangi iste’molchilar tajribasiga erishish uchun hissa qo‘shadigan zamonaviy vositalarni ishlab chiqish yo‘lida faol harakat qilmoqda. 2023-yil oxiriga qadar kompaniya mamlakatimizning barcha bank filiallarini plastik kartalarni taqsimlangan emissiya xizmatiga ulash orqali mamlakatning barcha fuqarolari uchun yangi bo‘rttirib chiqarilgan tezkor va qulay UZCARD kartalarini olish imkoniyatini ta’minlashni rejalashtirmoqda.

В марте текущего года в головном офисе компании UZCARD прошла пресс-конференция на тему «Ваша мгновенная карта UZCARD». В ходе нее представителями компании было объявлено о новой услуге доступной для банков-участников платежной системы UZCARD, позволяющей моментально выпускать карты UZCARD нового типа с поддержкой NFC для клиентов банков.
Как было продемонстрировано на пресс-конференции, процесс персонализации карты UZCARD с момента обращения клиента в банк до момента ее выпуска и активации занимает порядка 5 минут. Карты UZCARD нового образца – это эмбоссированные дуальные карты, с помощью которых можно как контактным методом, так и бесконтактным по технологии NFC осуществлять оплату в торговых точках, пользоваться услугами банкомата, а также оплачивать «в одно касание» проезд на общественном транспорте.
Ранее заявленный список банков-участников платежной системы UZCARD, запустивших услугу по распределенной эмиссии пластиковых карт UZCARD, постоянно расширяется. Теперь новые карты UZCARD с поддержкой NFC можно получить в отделениях Xalq banki по всей Республике Узбекистан.
На данный момент мгновенный выпуск карт UZCARD доступен в следующих банках:
АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан», АКБ «Агробанк», АО «Асакабанк», АКБ «ASIA ALLIANCE BANK», АО «Гарант банк», ЧАКБ «ДАВР БАНК», АКБ «Hamkorbank», АК «Народный банк», что покрывает порядка 50% отделения банков республики.
Команда UZCARD активно движется в направлении развития и внедрения современных услуг и инструментов для банков-участников платежной системы, которые будут постоянно способствовать выходу на высокий уровень обслуживания клиентов и новому потребительскому опыту. В планах компании до конца 2023 года поддержать подключение к услуге мгновенного выпуска все банковские отделения страны, тем самым обеспечивая доступность, скорость и удобство получения эмбоссированных карт UZCARD для каждого клиента в любой точке страны.