Fintex-startaplari ko‘lamini kengaytirish bo‘yicha «Startup Bridge» akseleratsiya dasturining birinchi bosqichi g‘oliblari e'lon qilindi - UZCARD
Fintex-startaplari ko‘lamini kengaytirish bo‘yicha «Startup Bridge» akseleratsiya dasturining birinchi bosqichi g‘oliblari e’lon qilindi
2022-yil 29-mart, Toshkent, O‘zbekiston Respublikasi milliy to‘lov operatori UZCARD va biznesni raqamlashtirish uchun yuqori texnologiyali yechimlarni yetakchi yetkazib beruvchi «Innotex» KG “ Startup Bridge ” xalqaro akseleratsiya dasturining final bosqichi ishtirokchilarini e’lon qildi. Saralash bosqichining 6 nafar g‘olibi qatnashish uchun tanlab olindi.
“Startup Bridge” dasturi eng yaxshi texnologik loyihalarni topish va rivojlantirish, yosh tadbirkorlarni o‘qitish va qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, O‘zbekistondan Rossiya moliya texnologiyalari bozorida startaplarni kengaytirishda ko‘maklashishga qaratilgan. Bir oy ichida loyiha ulkan natijalarga erishdi – texnologik kompaniyalarning 70 dan ortiq asoschilari unga qiziqish bildirishdi. Tashkilotchilar 6 nafar g‘olibni aniqlab olishdi, ular uchun mashg‘ulotlar 3-mart kunidan boshlangan edi.
Boshlang‘ich tadbirkorlar uchun «Startup Bridge»da ishtirok etish Rossiya texnologiya kompaniyalari bilan hamkorlikda pilot loyihani ishga tushirish uchun noyob imkoniyatdir. Boshqa bonuslar qatoriga quyidagilar kiradi: sohada qo‘llab-quvvatlash va ishlanmalarni xalqaro tashkilotlar ekotizimiga integratsiyalash imkoniyati, 25-may kuni bo‘lib o‘tadigan Demo Day tadbirida o‘z yutuqlarini taqdim etish va UZCARD Ventures va «Innotex» KG, shuningdek, Rossiya venchur ekotizimining asosiy vakillaridan kapitalni jalb qilish uchun tengsiz imkoniyat.
Akselerator ishtirokchilari:
MIND – katta ma’lumotlarni (big data) qayta ishlash, biznes jarayonlari va kompaniyaning moliyaviy faoliyatini, xususan, ichki va tashqi hujjatlari aylanmasini avtomatlashtirish;
AVLO (Smart Deals) – marketpleyslarni yaratish bo‘yicha ekotizim;
GrowyMe – AI-kouching, tematik klublar, odatlar trekeri, marafon va o‘yinlar orqali samaradorlik va xabardorlikni oshirish uchun mobil ilova;
Sug‘urta Bozori – O‘zbekistondagi sug‘urta xizmatlari marketpleysi;
MARTA Terminal – NFC bo‘lgan smartfon orqali kontaktsiz to‘lov xizmati. Mobil ilova amalga oshirilgan tranzaktsiyalar haqida to‘liq ma’lumot, shuningdek, ma’lumotlarning batafsil tahlilini taqdim etadi;
Teamwork – O‘zbekistonda IT-xizmatlarini (frilanserlar) izlash uchun onlayn platforma..
» Startup Bridge » dasturi akseleratorning final bosqichi ishtirokchilari bilan birgalikda tuzilgan va moliyaviy modellashtirish va iqtisodiyot birligi, fandrayzing vositalari, strategik investorlardan kapital jalb qilish usullari, mahsulot metrikalari va tahlillari, venchur fondlari faoliyati tamoyillari va boshqalarni o‘z ichiga oladi.
“So‘nggi yillarda venchur kapital bozorida korporatsiyalar faolligi sezilarli darajada oshgani bilan ajralib turdi. Bu, ayniqsa, fintex sohasida seziladi, jumladan, 2021-yilda Rossiya venchur bozori 2020-yilga nisbatan 3,5 barobardan ko‘proqqa o‘sdi. Biz » Startup Bridge » akseleratorini ishbilarmonlik hamjamiyatining rasmiy so‘roviga javoban yaratdik. Bunday loyihalarga talab doimiy ravishda ortib bormoqda, chunki ular noyob g‘oyalarga o‘z biznesini boshlash uchun zarur poydevor va ko‘mak olishga yordam beradi. «Innotex» Rossiyadagi yetakchi dasturiy ta’minot kompaniyalaridan biri sifatida tajriba almashishga va yangi ish boshlagan tadbirkorlarga o‘z kompaniyalarini noldan qurish va ularni yangi bosqichga olib chiqishda yordam berishga tayyor”, — deya o‘rtoqlashdi «Innotex» KG bosh direktori Igor Kalganov.
“Biz akseleratsiya dasturi professional hamjamiyatda katta javob olganidan juda mamnunmiz. Venchur loyihalariga qiziqish yil sayin ortib bormoqda, shu bois O‘zbekiston milliy to‘lov operatori sifatida biz uchun bunday tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash juda muhim. Dasturga texnologik startaplar sohasidagi eng yaxshi murabbiylar jalb qilinadi, ular yordamida ishtirokchilar o‘z bizneslari salohiyatini chinakamiga ochib bera oladilar”, — dedi UZCARD bosh direktori Farrux Ziyaev.
Eslatib o‘tamiz, ishtirok etish uchun arizani Crowd-financing, BNPL, PFM, B2B SaaS va boshqa ishlab chiqilgan prototip yoki MVP, shuningdek hisoblangan biznes modeliga ega bo‘lgan IT-loyihalarning asoschilari topshirishlari mumkin edi. G‘oliblar professional murabbiylar va trekerlar ko‘magida maxsus 10 haftalik kursni o‘tashlari kerak bo‘ladi. Mashg‘ulotlar gibrid formatda UZCARD korporativ akseleratori maydonida o‘tkaziladi.
«Innotex» KG – bu zamonaviy yuqori texnologiyali tezkor rivojlanayotgan IT kompaniya. 2020-yildan beri bank sohasini raqamlashtirish bo‘yicha innovatsion yechimlarni ishlab chiqamiz. «Innotex» KG moliyaviy sektorning yetakchi kompaniyalari bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatib, ularga front va bek-ofislar, zamonaviy fintex-mahsulotlari, katta ma’lumotlar bilan ishlash tizimlari uchun kompleks yechimlarni taklif etadi. Bundan tashqari, «Innotex» KG o‘z mijozlariga raqamli transformatsiya yo‘lida yordam bergan holda, buyurtma asosida har qanday murakkablikdagi texnologik loyihalarni amalga oshiradi. Kompaniya haqida batafsil ma’lumotni rasmiy saytdan topishingiz mumkin.
UZCARD – O‘zbekiston Respublikasining yetakchi milliy to‘lov operatori. Kompaniya faoliyatining asosiy maqsadi – milliy to‘lov biznesi sohasida mahsulotlarni doimiy izlash, rivojlantirish va takomillashtirish, zamonaviy servisni modernizatsiya qilish, Fintex sanoati sohasida xizmatlarni ko‘paytirish hisoblanadi. Kompaniya haqida batafsil ma’lumotni rasmiy saytdan topishingiz mumkin.

29 марта 2022, Ташкент, Узбекистан — UZCARD, национальный платежный оператор Республики Узбекистан, и ГК «Иннотех», ведущий поставщик высокотехнологичных решений для цифровизации бизнеса, объявили финалистов международной акселерационной программы «Startup Bridge». Для участия были выбраны 6 победителей отборочного тура.
Программа «Startup Bridge» нацелена на поиск и развитие лучших технологических проектов, обучение и сопровождение молодых предпринимателей, а также содействие в экспансии стартапов из Узбекистана на российский рынок финансовых технологий. Всего за месяц проект получил большой отклик – более 70 основателей технологических компаний проявили к нему интерес. Организаторы отобрали 6 победителей, для которых 3 марта стартовало обучение.
Для начинающих предпринимателей участие в «Startup Bridge» – это уникальная возможность запустить пилот своего проекта в партнерстве с российскими технологическими компаниями. Среди прочих бонусов: отраслевая поддержка и возможность интегрировать разработки в экосистему международных организаций, уникальный шанс представить свои достижения 25 мая на мероприятии Demo Day и привлечь капитал от UZCARD Ventures и ГК «Иннотех», а также от ключевых представителей венчурной экосистемы России.
Участники акселератора:
MIND – проект по обработке больших данных (big data), автоматизации бизнес-процессов и финансовой деятельности компании, в частности внутреннего и внешнего документооборота;
AVLO (Smart Deals) — экосистема по создания маркетплейсов;
GrowyMe — мобильное приложение для повышения продуктивности и осознанности через AI-коучинг, тематические клубы, трекер привычек, марафоны и игры;
Sug’urta Bozori — маркетплейс страховых услуг в Узбекистане;
MARTA Terminal — сервис бесконтактной оплаты через смартфон с NFC. Мобильное приложение предоставляет полную информацию о проведенных транзакциях, а также подробную аналитику данных;
Teamwork – онлайн-платформа для поиска исполнителей IT-услуг (фрилансеров) в Узбекистане.
Программа «Startup Bridge» была сформирована совместно с финалистами акселератора и включает такие темы, как финансовое моделирование и юнит экономика, инструменты фандрайзинга, способы привлечение капитала от стратегических инвесторов, продуктовые метрики и аналитика, принципы работы венчурных фондов и др.
«Последние годы ознаменовались значительным ростом активности корпораций на венчурном рынке. Особенно это заметно в сфере fintech: в 2021 году венчурный рынок России вырос более чем в 3,5 раза по сравнению с 2020. Акселератор «Startup Bridge» мы создали в ответ на запрос делового сообщества. Спрос на подобные проекты постоянно увеличивается, ведь они помогают уникальным идеям получить необходимый фундамент и поддержку, чтобы запустить свой бизнес. «Иннотех» как одна из ведущих софтверных компаний России готов делиться опытом и помогать начинающим предпринимателям строить свои компании с нуля и выводить их на новый уровень», — поделился Игорь Калганов, генеральный директор ГК «Иннотех».
«Мы очень рады, что акселерационная программа получила большой отклик в профессиональном сообществе. Интерес к венчурным проектам нарастает с каждым годом, поэтому для нас, как для национального платежного оператора Узбекистана, очень важно оказать поддержку подобным инициативам. В программе будут задействованы одни из лучших менторов в области технологических стартапов, с помощью которых участники смогут по-настоящему раскрыть потенциал своего бизнеса», — отметил Фаррух Зияев, генеральный директор UZCARD.
Напомним, что подать заявку на участие могли основатели IT-проектов в таких областях, как Crowd-financing, BNPL, PFM, B2B SaaS и прочие, у которых есть разработанный прототип или MVP, а также просчитанная бизнес-модель. Победителям предстоит пройти специальный 10-недельный курс при поддержке профессиональных менторов и трекеров. Занятия будут проходить в гибридном формате на площадке корпоративного акселератора UZCARD.