UNIVERSAL PLATFORMS MChJ va Innotech kompaniyalar guruhi O‘zbekiston bozorida unikal API boshqaruv xizmatini ishga tushirmoqda. - UZCARD
UNIVERSAL PLATFORMS MChJ va Innotech kompaniyalar guruhi O‘zbekiston bozorida unikal API boshqaruv xizmatini ishga tushirmoqda.
2022-yil, 27-may, Toshkent, O‘zbekiston – “UNIVERSAL PLATFORMS” MChJ O‘zbekiston bozorida foydalanish uchun Innotech kompaniyalar guruhi bilan Universal Integration Platform mahsulotini almashish bo‘yicha shartnoma imzoladi. O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki ko‘magida Toshkentda o‘tkazilgan PLUS forumi doirasida kelishuvga erishildi. Loyiha O‘zbekiston bozori uchun unikal bo‘lib, mahalliy o‘yinchilarga fintech sanoatida samarali rivojlanish imkonini beradi.
Universal integratsiya platformasi – bu biznes jarayonlarini optimallashtirish maqsadida kompaniyalarga O‘zbekiston Respublikasi bozoridagi ko‘plab ishtirokchilar bilan bir oynada o‘zaro hamkorlik qilish imkonini beruvchi maxsus fintech yechimidir. Bu tashkilotlar talab qilishi mumkin bo‘lgan xizmatlar ekotizimini ifodalaydi. Ishtirokchilar belgilangan umumiy qoidalar va standartlarga muvofiq ishlash imkoniyatiga ega.
Ishlanma tashqi iste’molchilar tomonidan API-lardan foydalanishni qayd etish bo‘yicha ma’lumotlarni kirishni nazorat qilish va taqdim etilayotgan xizmatlar narxini aniqlash uchun ularni yig‘ish qobiliyati bilan birlashtiradi. Bu davlat axborot manbalari, sug‘urta kompaniyalari, banklar va boshqalardan olingan ma’lumotlar bo‘lishi mumkin. Bunday ma’lumotlarga muhtoj bo‘lgan tashkilotlar Platformaga kirish huquqiga ega bo‘ladilar va kerakli ma’lumotlarni topadilar.
API boshqaruv bozori hajmi so‘nggi yillarda barqaror o‘sishni ko‘rsatdi. Va bozor prognoziga ko‘ra Ma’lumotlar Prognozlarga ko‘ra , 2027 yilga borib u 34 foizga oshib, 8,4 milliard dollarni tashkil etadi. Adroit Bozor Tadqiqotlar istiqbollar haqida yanada optimistik bo‘lib, mobil obunachilar va ijtimoiy media foydalanuvchilari sonining ortib borayotgani, shuningdek, elektron tijoratning ko‘proq kirib borishi tufayli sektor 2028 yilda 21,7 milliard dollarga yetishini kutmoqda.
Innotech kompaniyalar guruhining rivojlanishi mahalliy fintech ishtirokchilariga umumiy muhitda birlashishga va o‘zaro hamkorlik qilish uchun barcha zarur vositalarni olishga yordam beradi va shuning uchun biznesni samarali monetizatsiya qilish mexanizmlaridan to‘liq huquqli ishtirokchilarga aylanadi.
“Hozirda Oʻzbekistonda Universal integratsiya platformasiga oʻxshash mahsulotlar yoʻq. » Innotech «, «UNIVERSAL» ishlanmalaridan foydalanish PLATFORMLAR mahalliy bozordagi mijozlariga unikal, foydali API boshqaruv xizmatini taqdim eta oladi. Bu O‘zbekistondagi kompaniyalarga tez o‘zgaruvchan bozor va doimiy o‘zgarib borayotgan biznes talablarida foydalanuvchilarning so‘rovlariga moslashuvchanroq javob berish imkonini beradi ”, — deydi Farrux Ziyaev, UZCARD bosh direktori.
Katta internetning faol rivojlanishi Ma’lumotlar bozor ishtirokchilarining talabini qondirish uchun turli IT ishlanmalarida API-larni joriy qilishni tezlashtirishni talab qiladi. Umumjahon integratsiya platformasi O‘zbekistonda raqamli transformatsiya va biznes samaradorligini oshirish uchun yangi imkoniyatlar ochadi. Bu shaxsiylashtirilgan tavsiyalarni yaratishga, jinsi, joylashuvi, mijozlarning xatti-harakati va boshqa omillarga asoslangan mahsulot va xizmatlarni qo‘llab-quvvatlashga yordam beradi «, – dedi imzolashni sharhlar ekan, Innotech kompaniyalar guruhi bosh direktorining birinchi o‘rinbosari, biznesni rivojlantirish bo‘yicha direktori Aleksey Volinkin.
«UNIVERSAL PLATFORMS» MCHJ O‘zbekistonda fintex bozorini rivojlantirish va raqamli xizmatlarni integratsiya qilish bo‘yicha «Yagona umumrespublika protsessing markazi» (UZCARD) MCHJning sho‘ba korxonasi hisoblanadi.»UNIVERSAL PLATFORMS» MCHJning asosiy maqsadi – O‘zbekistonning barcha hududlarida, jumladan chekka hududlarda ham raqamli ekotizimni rivojlantirish. Kompaniyaning asosiy maqsadlari qatoriga odamlarning kundalik hayotiga va iqtisodiyotning barcha tarmoqlaridan onlayn xizmatlar va raqamli mahsulotlar korxonalari faoliyatiga bosqichma-bosqich integratsiyalashuv, shuningdek, davlat, bank xizmatlarini, sug‘urta, moliyaviy va pochta xizmatlarini birlashtirgan platforma yaratish kiradi.
Kompaniya haqida batafsil ma’lumotni rasmiy veb-saytida topishingiz mumkin .
Innotech kompaniyalar guruhi zamonaviy, yuqori texnologiyali, tez rivojlanayotgan IT kompaniyasidir. 2020 yildan beri biz biznesni raqamlashtirish uchun innovatsion yechimlarni ishlab chiqmoqdamiz. Innotech kompaniyalar guruhi moliyaviy sektordagi yetakchi kompaniyalar bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatib, ularga front va back -ofislar, zamonaviy fintech mahsulotlari va katta ma’lumotlar tizimlari uchun keng qamrovli yechimlarni taklif etadi. Bundan tashqari, Innotech kompaniyalar guruhi o‘z mijozlariga raqamli transformatsiya yo‘lida yordam berib, har qanday murakkablikdagi buyurtma asosida ishlab chiqarilgan texnologik loyihalarni amalga oshiradi. Kompaniya haqida batafsil ma’lumotni rasmiy veb-saytida topishingiz mumkin .

OOO «UNIVERSAL PLATFORMS» и ГК «Иннотех» запускают уникальный сервис управления API на рынке Узбекистана - UZCARD
OOO «UNIVERSAL PLATFORMS» и ГК «Иннотех» запускают уникальный сервис управления API на рынке Узбекистана
27 мая 2022, Ташкент, Узбекистан — OOO «UNIVERSAL PLATFORMS» подписала соглашение о совместном использовании продукта Универсальная интеграционная платформа с группой компаний «Иннотех» для использования на рынке Узбекистана. Договоренность достигнута в рамках ПЛАС-форума, проходящего в Ташкенте при поддержке Центрального Банка Республики Узбекистан. Проект является уникальным для узбекского рынка и позволит местным игрокам эффективно развиваться в финтех-индустрии.
Универсальная интеграционная платформа – это специальное финтех-решение, позволяющее компаниям взаимодействовать в одном окне со многими игроками на рынке Республики Узбекистан в целях оптимизации бизнес-процессов. Она представляет собой экосистему с услугами, которые могут потребоваться организациям. Участники имеют возможность работать по заведенным общим правилам и стандартам.
Разработка объединяет данные по учёту использования API внешними потребителями с возможностью контроля доступа и их сбора для определения стоимости предоставляемых сервисов. Это могут быть сведения из государственных информационных источников, страховых компаний, банков и т.п. Организации, у которых есть потребность в подобной информации, приобретают доступ на Платформу и находят нужные для себя данные.
Объем рынка управления API показывает стабильный рост в течение последних лет. А по прогнозу Market Data Forecast, к 2027 году он увеличится на 34% до 8,4 млрд. долл. США. Adroit Market Research оценивает перспективы еще более оптимистично и ждет, что объем этого сектора в 2028 году достигнет уже 21,7 млрд. долл. США на фоне растущего числа абонентов мобильной связи и пользователей соцсетей, а также более широкого проникновения электронной коммерции.
Разработка ГК «Иннотех» поможет локальным финтех-игрокам объединиться в общей среде и получить все необходимые инструменты для взаимодействия, а, следовательно, стать полноценными участниками, получив полный доступ к механизмам эффективной монетизации бизнеса.
«В настоящее время в Узбекистане нет продуктов, подобных Универсальной интеграционной платформе. Используя разработку «Иннотех», «UNIVERSAL PLATFORMS» сможет предоставить своим клиентам на локальном рынке уникальный полезный сервис по управлению API. Он позволит компаниям Узбекистана более гибко реагировать на запросы пользователей в условиях быстро меняющегося рынка и постоянно эволюционирующих требований со стороны бизнеса», – считает Фаррух Зияев, генеральный директор UZCARD.
«Активное развитие интернета вещей и Big Data потребует ускорения внедрения API в различные ИТ-разработки для удовлетворения спроса со стороны игроков рынка. Универсальная интеграционная платформа открывает новые возможности для цифровой трансформации и роста эффективности бизнеса в Узбекистане. Она поможет создавать персонализированные рекомендации, поддерживать продукты и сервисы, основываясь на гендере, местоположении, поведении клиентов и других факторах», – прокомментировал подписание Алексей Волынкин, первый заместитель генерального директора, директор по развитию бизнеса ГК «Иннотех».
OOO «UNIVERSAL PLATFORMS» – является дочерней компанией ООО «Единый общереспубликанский процессинговый центр» (UZCARD) по развитию финтех рынка и интегрированию цифровых услуги в Узбекистане. Основная цель OOO «UNIVERSAL PLATFORMS» это развитие цифровой экосистемы во всех регионах Узбекистана, в том числе и в отдаленных районах. Среди основных задач компании является поэтапная интеграция в повседневную жизнь людей и в деятельность предприятий онлайн услуг и цифровых продуктов всех сфер экономики, а также создание платформы, которая объединит в себе государственные, банковско-страховые, финансовые и почтовые услуги. Подробную информацию о компании можно найти на официальном сайте.