UZCARD kartalari bilan tovar va xizmatlar uchun bir teginishda to‘lash - UZCARD
NFC texnologiyasini qo‘llagan holda bir marta tegish orqali to‘lov qilish kabi keng ko‘lamli trend mashhurligining o‘sish darajasi yaqqol namoyon. Bu qulay va ishonchli to‘lov shakli. Ushbu trend NFC ni qo‘llab-quvvatlaydigan UZCARD kartalari chiqarilishi sonining ko‘payishida namoyon bo‘lmoqda va bugungi kunda ularning soni 1 milliondan oshadi. Bundan tashqari, har yili bir marta tegish orqali amalga oshirilgan to‘lovlar soni ortib bormoqda.
UZCARD uchun barcha to‘lov masalalarida operatsiyalarni amalga oshirishda tezlik, xavfsizlik, qulaylik va, albatta, fuqarolarning NFC texnologiyasi afzalliklaridan xabardorligi ustuvor vazifa hisoblanadi. Ushbu texnologiya yordamida mijoz, masalan, naqd pul olish, xizmatlar uchun to‘lov qilish yoki boshqa zarur operatsiyalarni amalga oshirishda kartani o‘qish apparatiga tekkazishi kifoya. Texnologiyaning qo‘llanilish ko‘lami juda keng – u do‘konlarda xaridlarni amalga oshirishda, jamoat transportida yo‘l haqini to‘lashda, bankomatlardan naqd pul olishda qo‘llaniladi.
NFC texnologiyasi UZCARD kobeydj kartalari egalariga, shuningdek, yangi turdagi UZCARD karta egalariga ma’lum bo‘lib ulgurgan. Shu bilan birga, ushbu kartalarning barchasi dualdir, ya’ni ular bilan kontaktli va kontaktsiz usullar orqali to‘lovlarni amalga oshirish mumkin.
To‘lov infratuzilmasi ham keng rivojlangan. Bugungi kunda NFC UZCARD bankomatlarida 2021 yil iyul oyidan qo‘llaniladi va hozirda mamlakatimizda ularning soni 2000 ga yaqin. Bundan tashqari, hamkor-banklar ushbu turdagi uskunalar parkini doimiy ravishda kengaytirishda davom etmoqda.
NFC texnologiyasi bugungi kunda butun mamlakat bo‘ylab do‘konlar, kafelar, dorixonalar, yoqilg‘i quyish shaxobchalari va boshqa savdo nuqtalarida o‘rnatilgan terminallarda ham mavjud. Kontaktsiz to‘lov bir vaqtning o‘zida ko‘p sonli odamlarga xizmat ko‘rsatadigan va tezkor to‘lov avtorizatsiyasi talab qilinadigan, lekin xarid summasi nisbatan kichik joylarda mijozlarga xizmat ko‘rsatish vaqtini sezilarli darajada qisqartirishi mumkin.
UZCARD doimiy ravishda NFC texnologiyasiga ega mahsulotlarni ishlab chiqadi va takomillashtiradi, bu esa ularning qamrovi va ishonchliligini oshirish imkonini beradi. Ana shunday loyihalardan biri yo‘l haqini naqd pulsiz to‘lashning avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish bo‘ldi. Loyiha doirasida NFC chipli yagona transport kartalari taqdim etildi. Xozirgi kunda jamoat transportida to‘lov tizimi bilan integratsiyalangan universal talabalar plastik kartalarini chiqarish bo‘yicha innovatsion loyiha amalga oshirish bosqichida turibdi. NFC ni qo‘llab-quvvatlaydigan yangi talaba kartalari universitet talabalariga nafaqat transport uchun to‘lovni amalga oshirishda, balki OTMning ichki funksiyalaridan – binoga kirishda, hudud ichida, shuningdek kutubxonada kitoblardan foydalanish imkonini beradi. Loyiha o‘quv jarayonini optimallashtiradi, ta’lim va talabalar hayot sifatini oshishga yordam beradi.

Оплата товаров и услуг картами UZCARD в одно касание - UZCARD
Рост популярности такого крупномасштабного тренда, как оплата в одно касание c применением технологии NFC, очевиден. Это комфортный и надежный формат проведения оплаты. Данный тренд динамично отражается на увеличении количества выпущенных карт UZCARD с поддержкой NFC, которые уже сегодня составляют более 1 миллиона. Кроме того, с каждым годом увеличивается число транзакций, осуществляемых в одно касание.
Во всех платежных решениях для UZCARD ключевыми ценностями являются быстрота проведения операций, безопасность, удобство и, определенно, осведомленность граждан о пользе NFC технологии. Благодаря такой технологии клиенту достаточно приложить карточку к считывателю, чтобы снять, к примеру, наличные, оплатить услуги либо совершить другие необходимые операции. Сфера применения технологии обширна – ее используют, совершая покупки в магазинах, оплачивая проезд в общественном транспорте, снимая наличные средства в банкоматах.
Технология NFC уже известна владельцам кобейджинговых карт UZCARD, а также обладателям нового продукта – локальных карт UZCARD нового образца. При этом, все эти карты дуальные, что означает, что ими можно совершать оплату, как контактным методом, так и бесконтактным.
Широкое развитие получила и платежная инфраструктура. Сегодня NFC применяется и в банкоматах UZCARD, начавших функционировать еще с июля 2021 года, и в настоящее время их насчитывается порядка 2000 штук по республике. Кроме того, банки-партнеры продолжают постоянно расширять парк такого типа оборудования.
Технология NFC также доступна в терминалах, установленных сегодня в магазинах, в кафе, в аптеках, на АЗС и других торговых точках по всей стране. Бесконтактная оплата позволяет существенно сократить время обслуживания клиентов в тех местах, где одновременно обслуживается большое количество людей и требуется мгновенная авторизация платежа, а сумма покупки относительно невелика.
UZCARD постоянно развивает и совершенствует продукты с технологией NFC, что позволяет увеличить область их применения и надежность. Одним из таких проектов стало внедрение автоматизированной системы безналичной оплаты проезда. В рамках проекта был осуществлен выпуск единых транспортных карт общего назначения с NFC чипом. На стадии реализации находится инновационный проект по выпуску универсальных студенческих пластиковых карт, интегрированных с системой по оплате проезда на общественном транспорте. Новые студенческие карты с поддержкой NFC технологии позволяют учащимся университета использовать их не только при оплате проезда на транспорте, но и пользоваться внутренним функционалом ВУЗа – при входе в здание, внутри территории, а также при получении книг в библиотеке. Проект позволит оптимизировать учебный процесс, потенциально увеличить качество обучения и жизни студентов.