UZCARD bilan fintex sohasida karyerangizni boshlang
UZCARD kompaniyasi 3-4 kurs talabalari, magistrantlar va oliy o‘quv yurtlari bitiruvchilari uchun amaliyot dasturi boshlanganini e’lon qiladi. Dasturning maqsadi iqtidorli yoshlarni UZCARD jamoasiga jalb qilishdir. Nomzodlar o‘zlarini qiziqtirgan kasblarga amalda jalb qilinishlari, zarur kasbiy bilim, ko‘nikma va tajribaga ega bo‘lishlari mumkin. Ulardan eng muvaffaqiyatlilari kompaniya xodimlari bo‘lish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
«UZCARD faoliyatining yo‘nalishlari keng ko‘lamli – bu milliy to‘lov biznesi sohasida mahsulotlarni ishlab chiqish va takomillashtirish, zamonaviy xizmat ko‘rsatish servisini modernizatsiya qilish, moliya, texnika va IT – industriyasi sohalarida xizmatlarning o‘sishi. Kadrlar tayyorlash dasturlari kompaniya ijtimoiy siyosatining muhim qismidir. Amaliyot yoshlarga karyerani boshlash va mamlakatning eng yirik kompaniyalaridan biriga ishga kirish imkoniyatini beradi. Ular professional jamoaga qo‘shilishlari, o‘z qobiliyatllarini namoyon qilishlari, bugungi kunda istiqbolli yo‘nalishlardan biri bo‘yicha zarur ko‘nikma va malakalarni rivojlantirishlari mumkin bo‘ladi. Bitiruvchilarni qo‘llab – quvvatlash, ularni qiziqtirish va ularga intilishga arzigulik omillar borligini ko‘rsatish juda muhim», – deya kompaniya bosh direktori Olim Zokirov ta’kidladi.
Qanday qilib amaliyotga topshirish mumkin?
Hammasi juda oddiy. Avvalambor, siz kontakt ma’lumotlaringizni elektron pochtaga yuborishingiz va kompaniya vakilidan qo‘ng‘iroqni kutishingiz kerak. Qo‘ng‘iroqdan so‘ng nomzodlar UZCARD ofisiga umumiy uchrashuvga taklif qilinadi, unda kompaniya faoliyati va amaliyot dasturi haqida batafsil ma’lumot beriladi.
Amaliyot qancha davom etadi?
Amaliyot 3 oydan 6 oygacha davom etishi mumkin. Kompaniya o‘qish bilan amaliyot davrini qulay tarzda birlashtirish uchun moslashuvchan jadvalni ishlab chiqqan. Ishga qabul qilish yo‘nalishlari: IT, axborot xavfsizligi, dasturiy mahsulotlarni ishlab chiqish, ma’lumotlar bazasini boshqarish, tarmoqlarni boshqarish, marketing, HR va boshqalar.
Ishtirokchilar amaliyot davomida nima olishadi?
Treninglar, vorkshoplar ko‘rinishidagi nazariy bilimlar bilan bir qatorda, barcha nomzodlar UZCARD jamoasi har kuni duch keladigan haqiqiy ish holatlarini hal qilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Amaliyotni iloji boricha samarali o‘tkazish uchun har bir ishtirokchiga boshidan oxirigacha butun jarayonni muvofiqlashtiradigan kurator tayinlanadi.
Amaliyotning yakuniy bosqichi qanday?
Amaliyot tugagandan so‘ng, stajyor yakuniy ishni taqdimot shaklida tayyorlaydi va uni maxsus komissiyaga taqdim etadi. Yakuniy baho butun amaliyot natijalariga ko‘ra belgilanadi va eng muvafaqqiyatli nomzodlarni aniqlashga imkon beradi. Eng yuqori ko‘rsatgichga ega bo‘lganlar kompaniyada ishlash taklifini oladi. To‘liq vaqt o‘qiydigan talabalar esa bo‘sh vaqtlarida 0,5 va 0,75 stavkalarda ishga qabul qilinadi.
UZCARDda amaliyot dasturining boshlang‘ich loyihasi birinchi marta 2022-yilda HR Departamenti uchun ikki yo‘nalish: «O‘qitish va rivojlantirish» va «Rekruting» yo‘nalishlarida ishga tushirilgan. Bugungi kunga kelib, dasturning muvafaqqiyatli bitiruvchilari jamoaning muhim qismiga aylangan va ajoyib natijalarga erishmoqdalar. Quyida ulardan ba’zilarining taassurotlari:
«UZCARDda amaliyot o‘tash menga amaliy tajriba orttirishga yordam berdi. Endi men “soft/hard skills” bo‘yicha dasturlar va trening kontentlarini osongina tuzaman», – deydi Botirova Lyudmila, xodimlar o‘qitish va rivojlantirish bo‘yicha mutaxassis, Webster universiteti magistratura talabasi.
«Amaliyot mening barcha kutganimdan ham ziyoda bo‘ldi! Bu haqiqatan ham men foyda bilan o‘tkazgan vaqt edi. Men potentsial nomzodlar bilan kompetentsiya bo‘yicha intervyular, rezyumelar va biznes aloqalarini skrining qilishni o‘rgandim. Olingan bilimlar bu yo‘nalishda yanada rivojlanishimga katta yordam beradi», – deydi Alijonova Yulduz, O‘zbekiston Milliy Universitetining 4-kurs talabasi.
Siz hoziroq UZCARDda amaliyot o‘tash uchun ariza topshirishingiz mumkin, buning uchun siz aloqa ma’lumotlarini ushbu pochtaga career@uzcard.uz yuborishingiz kerak, xat mavzusida bu amaliyot uchun ariza ekanligini ko‘rsatish kerak.

Build a Career in Fintech with UZCARD
UZCARD announces the launch of an internship program for 3rd- and 4th-year students, master’s students, and university graduates. The program aims to attract young, high-potential employees to the UZCARD team. Interns will be able to immerse themselves in their chosen professions, gaining the necessary professional knowledge, skills, and experience. The most successful interns will have the opportunity to become company employees.
“The scope of UZCARD’s activities is extensive – from developing and improving products in the national payment business to modernizing modern service, and expanding services in the fintech and IT industries. Staff training programs are an important part of the company’s social policy. The internship will provide participants with a good career start and a chance to join one of the largest companies in the country. They will have the opportunity to integrate into a professional team, showcase their abilities, and develop the necessary skills and competencies in one of the most promising fields today. It is very important to support graduates at the entry stage, engage them, and show that there is something to strive for,” said acting CEO Olim Zakirov.
How to Join the Internship?
It’s quite simple. First, you need to send your contact details to the provided email and wait for a call from a company representative. After the call, candidates will be invited to the UZCARD office for a general meeting, where more details about the company and the internship program will be shared.
How Long Does the Internship Last?
The internship can last from 3 to 6 months. The company offers a flexible schedule to comfortably combine the internship with studies. The fields in which internships are offered include IT, information security, software development, database administration, network administration, marketing, HR, and others.
What Do Interns Gain During the Internship?
Alongside theoretical knowledge through training and workshops, all candidates get the chance to work on and solve real business cases that the UZCARD team encounters daily. To ensure the internship is as productive as possible, each intern is assigned a mentor who coordinates the entire process from start to finish.
What is the Final Stage of the Internship?
At the end of the internship, interns prepare a final presentation and present it to a special commission. The final evaluation is based on the results of the entire internship, identifying the top-performing candidates. The best interns will receive job offers from the company. Full-time students will be offered part-time positions (0.5 or 0.75 FTE) during their free time from studies.
The pilot internship program at UZCARD was first launched in 2022 for the HR Department in two areas: “Training and Development” and “Recruiting”. To date, the strongest graduates of the internship have become important parts of the team and are achieving excellent results. Here are some of their impressions:
“The internship at UZCARD helped me gain practical experience. Now I easily create programs and training content for both soft and hard skills,” shared Lyudmila Batyrova, Training and Development Specialist, master’s student at Webster University.
“The internship exceeded all my expectations! It was indeed a fruitful time that I spent usefully. I learned how to conduct competency-based interviews, screen resumes, and handle business communications with potential candidates. The knowledge I gained helps me greatly in further developing in this field,” said Yulduz Alijonova, recruiter, 4th-year student at the National University of Uzbekistan.
You can apply for an internship at UZCARD now by sending your contact details to the email career@uzcard.uz, indicating in the subject line that it is an internship application.