UZCARD vakillari «Banklar va chakana savdo. Raqamli transformatsiya va uning o‘zaro ta'siri» xalqaro PLASS-Forumida ishtirok etdi - UZCARD
UZCARD vakillari «Banklar va chakana savdo. Raqamli transformatsiya va uning o‘zaro ta’siri» xalqaro PLASS-Forumida ishtirok etdi
UZCARD 25-26 may kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tgan biznesni raqamlashtirish, bank va moliya texnologiyalari sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan «Banklar va riteyl. Raqamli transformatsiya va o‘zaro hamkorlik» 2-Xalqaro Uzbekiston 2022 PLASS-Forumida qatnashdi.
Forumda «YaUPM» MChJ strategik rivojlantirish bo‘yicha Bosh direktor o‘rinbosari Timur Azadov «Yagona avtomatlashtirilgan elektron chiptalar tizimi – naqd pulsiz madaniyatni oshirish drayveri» mavzusida ma’ruza qildi. U o‘z nutqida, UZCARD to‘lov tizimining uzoq muddatli yutuqlari va uning naqd pulsiz to‘lov tizimining asosi sifatida, turli xil avtomatlashtirish tizimlarini rivojlantirish va birlashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli loyihalarda ishtirok etishi haqida gapirdi.
Shu tarzda UZCARD kompaniyasining sho‘ba korxonasi tomonidan amalga oshirilayotgan jamoat transportida naqd pulsiz to‘lov tizimini ishga tushirish loyihasi O‘zbekiston Respublikasida ilg‘or texnologiyalarni joriy etishda yutuq bo‘ldi. Axir, tranzaktsiyalarni qayta ishlash tezligi va riteylda xizmat ko‘rsatish nuqtai nazaridan jamoat transportida naqd pulsiz to‘lov usullarini amalga oshirish uchun eng muhim segment hisoblanadi.
«BPC Group» xalqaro xolding tarkibiga kiruvchi «O-City» kompaniyasi bilan birgalikda ABT (Account based ticketing) texnologiyasiga asoslangan, avtomatlashtirilgan elektron chiptalar tizimi uchun dasturiy-apparat kompleksi ishlab chiqildi. ABT-bu sayohat uchun to‘lovni amalga oshirishda transport kartalaridan ham, kontaktsiz bank kartalaridan ham foydalanishga imkon beruvchi, foydalanuvchining shaxsiy hisobvarag‘iga asoslangan jamoat transporti va mikroto‘lovlar uchun to‘lovning innovatsion tizimidir. Kontaktsiz to‘lovlar sohasidagi yetakchi mutaxassislar tomonidan ishlab chiqilgan ushbu tizimning barcha qulayliklarini hisobga olgan holda, transport kompaniyalarida ushbu tizimni joriy etishning xavfsizligi va to‘g‘ri sxemasini ishlab chiqishga alohida e’tibor qaratildi va inson omillarining ishtirok etish jarayoni minimallashtirildi.
Timur Azadov, forum mehmonlarini respublika poytaxtida, Urganch, Qarshi, Guliston shaharlarida transport qatnovini tubdan optimallashtirish, yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash va tig‘iz soatlarda ijtimoiy keskinlikni kamaytirish imkonini bergan «ATTO»ning bugungi natijalari bilan tanishtirdi, shuningdek, kompaniyaning kelajakdagi rejalari bilan o‘rtoqlashdi. Shunday qilib, kompaniya avtomatlashtirilgan elektron chiptalar tizimi loyihasini O‘zbekiston Respublikasi hududi bo‘ylab kengaytirishni rejalashtirmoqda. Loyihaning kengayishi nafaqat geografiya nuqtai nazaridan, balki transportning yangi turlarini ham qamrab olishi kutilmoqda: bugungi kunda Transport vazirligi mutaxassislari bilan birgalikda, tizimni temir yo‘l yo‘lovchi tashish segmenti bilan birlashtirish masalasi ishlab chiqilmoqda. Bundan tashqari, havo, temir yo‘l va shaharlararo avtobus transporti segmentida elektron chiptalarni sotish bo‘yicha yagona portal ishlab chiqilmoqda.
So‘z yakunida ma’ruzachi uzoq tarixga ega bo‘lgan to‘lov tizimining operatori sifatida UZCARD naqd pulsiz to‘lovlarni yanada keng rivojlantirish va O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining hayotini farovon qiladigan zamonaviy avtomatlashtirilgan tizimlarni joriy etishga qaratilgan sa’y-harakatlarni davom ettirishini ta’kidladi.

UZCARD Participated in the International PLUS-Forum «Banks and Retail. Digital Transformation and Interaction» - UZCARD
UZCARD Participated in the International PLUS-Forum «Banks and Retail. Digital Transformation and Interaction»
UZCARD took part in the 2nd International PLUS-Forum Uzbekistan 2022 “Banks and Retail. Digital Transformation and Interaction”, which was held in Tashkent on May 25-26. The forum was dedicated to digital business transformation and promoting international cooperation in banking and financial technologies.
Timur Azadov, Deputy General Director for Strategic Development of the Common Republican Processing Center (CRPC), presented a report at the forum titled “Common Automated System of Electronic Ticketing – A Driver for Increasing Cashless Culture”. In his speech, he spoke about UZCARD’s many years of achievements and its role as the core of the cashless payment system in large-scale projects for the development and integration of various automation systems.
One significant project highlighted was the launch of a cashless payment system in public transport, implemented by ATTO LLC, a subsidiary of UZCARD. This project marked a breakthrough in the adoption of advanced technologies in Uzbekistan. Cashless payment methods in public transport are considered the most critical segment for implementation due to the speed of transaction processing and service in retail.
In collaboration with O-City, part of the international holding BPC Group, a software and hardware complex was developed for an automated electronic ticketing system based on ABT (account-based ticketing) technology. ABT is an innovative system for fare payment in public transport and micro-payments based on the user’s personal account. It allows the use of both transport cards and contactless bank cards for fare payment. Given the convenience of this system, developed by leading specialists in the field of contactless payments, special attention was paid to security and the development of the correct scheme for implementing this system in transport companies, minimizing human factor involvement.
Timur Azadov shared the current results of ATTO, which fundamentally optimized transport operations in the capital, Urgench, Karshi, and Gulistan, improved passenger service quality, and reduced social tension during peak hours. He also outlined the company’s future plans, which include scaling the automated electronic ticketing system project throughout Uzbekistan. This expansion involves not only geographical coverage but also the inclusion of new types of transport. Currently, specialists from the Ministry of Transport are working on integrating the system with the segment of railway passenger transport. Additionally, a unified portal for electronic ticket sales in the aviation, rail, and intercity bus transport segments is being developed.
In conclusion, Azadov emphasized that, as the operator of a
payment system with a long history, UZCARD will continue to focus on the further widespread development of cashless payments and the implementation of modern automated systems that will make the lives of Uzbekistan’s citizens as comfortable as possible.