Universal plastik karta - talabalik hayotiga yo‘llanma - UZCARD
Ta’lim jarayoniga raqamli texnologiyalarni joriy etish, o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, mamlakatimizning iqtidorli yoshlarini rivojlantirish maqsadida 2022-yil 28-fevral kuni, UZCARD va Toshkent shahridagi Turin politexnika universiteti o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi.
Memorandumning mavzusi zamonaviy axborot-moliya texnologiyalar sohasida hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasida raqamli jamiyatini shakllantirish va rivojlantirish uchun ustuvor ahamiyatga ega bo‘lgan ta’lim faoliyati, ish va ilmiy tadqiqotlar sohasidagi loyihaviy yechimlar bo‘ldi. Bundan tashqari, Memorandum doirasida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida talaba va xodimlarning salohiyatini oshirish, hamkorlikning tegishli yo‘nalishlari bo‘yicha qo‘shma tadbirlar, ma’ruzalar va mahorat darslarni tashkil etish va talabalarni amaliyot o‘tash uchun jalb qilish, amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirish, axborot va moliyaviy texnologiyalar sohasida ishlashga o‘rgatishga qaratilgan qo‘shma loyihalar amalga oshiriladi.
2021-yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 8-oktyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining oliy ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish kontseptsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF-5847-son qarori ijrosi asosida ikki tomonlama hamkorlik doirasida UZCARD sho‘’ba korxonasi bo‘lgan ATTO va Toshkentdagi Turin politexnika universiteti jamoat transportida yo‘l haqi tizimi bilan integratsiyalashgan universal talabalar plastik kartalarini chiqarish bo‘yicha ilg‘or loyihani boshladi.
Bugungi kunda yangi talaba kartalari, universitet talabalariga ulardan nafaqat transport uchun to‘lovni amalga oshirishda, balki universitetning ichki funktsiyalarida – binoga kirishda, hudud ichida, shuningdek, kutubxonada kitoblarni qabul qilishda ham foydalanish imkonini beradi.
Toshkentdagi Turin politexnika universiteti universal talaba kartasini joriy etgan birinchi universitet bo‘ldi – bugungi kunda innovatsion raqamli texnologiyalarning qulay mahsuloti bo‘lgan ijtimoiy vosita, universitet ma’muriyatiga talabalar xavfsizligini ta’minlash va davomatning avtomatlashtirilgan tizimini yaratish imkonini berdi. Shuni ta’kidlash kerakki, bu universal talaba kartasini ishlab chiqishdagi birinchi qadamdir.
Yaqin kelajakda talabalar kundalik vazifalarni oson va xavfsiz amalga oshirishlari uchun ushbu talaba kartasini o‘zgartirish va uning funktsionalligini to‘liq bank kartasiga aylantirish vazifasi hal qilinadi: xaridlarni amalga oshirish, o‘z mablag‘larini boshqarish, stajirovka yoki o‘z-o‘zini ish bilan ta’minlash orqali birinchi daromadni olishdir.
Bundan tashqari, ushbu loyihaning Turin politexnika universitetida muvaffaqiyatli sinovdan o‘tkazilganligini hisobga olib, ushbu loyihani kengaytirish va mamlakatning barcha universitetlarida “aqilli bank kartasi”ni joriy etish imkoniyatlari ko‘rib chiqilmoqda.
UZCARD va Toshkentdagi Turin politexnika universiteti mamlakat oliy o‘quv yurtlarini yangi mahsulotga qo‘shilishga, o‘quv jarayonini boshqarishni optimallashtirishga, hamda o‘z talabalarining ta’lim sifati va hayotini salohiyatli ravishda oshirishga taklif qiladi!
Ma’lumotnoma
2021-yil davomida, Toshkent shahrida jamoat transportida to‘lovlarni amalga oshirishda 80 mingdan ortiq talaba kartalari rasmiylashtirildi. Ular bo‘yicha o‘rtacha oylik to‘lovlar soni 1,6 million tranzaktsiyani tashkil etdi. Ushbu kartalar orqali amalga oshirilgan to‘lovlarning umumiy soni esa 19,7 mln tranzaktsiyani tashkil etdi.
O‘tgan yili talabalar kartalari – imtiyozli transport kartalari orasida eng ommabopi bo‘ldi. Ularning ulushi 68 foizni tashkil etdi. Ikkinchi va uchinchi o‘rinlarda – 18% va 14% bilan pensiya va o‘quvchi transport kartalari joy olishdi.

Универсальная пластиковая карта – пропуск в студенческую жизнь - UZCARD
В целях дальнейшего внедрения цифровых технологий в образовательный процесс, налаживания взаимовыгодного сотрудничества, а также развития одарённой молодежи страны, 28 февраля 2022 г. был подписан Меморандум о сотрудничестве между компанией UZCARD и Туринским политехническим университетом в городе Ташкенте.
Предметом Меморандума стало развитие сотрудничества в области современных информационных финансовых технологий, а также конструкторских решений в сфере образовательной деятельности, проведение работ и исследований, имеющих приоритетное значение для дальнейшего формирования и цифрового развития общества в Республике Узбекистан. Кроме того, в рамках Меморандума будут осуществляться совместные проекты, направленные на развитие потенциала студентов и сотрудников в сфере информационно-коммуникационных технологий, организацию совместных мероприятий, гостевых лекций и мастер классов по актуальным направлениям сотрудничества, привлечение студентов на стажировки, для развития практических навыков, подготовку к работе в сфере информационных и финансовых технологий.
В 2021 г., во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 8 октября 2019 года № УП-5847 «Об утверждении концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года», в рамках двустороннего сотрудничества, компания «АТТО», являющаяся дочерним предприятием UZCARD, и Туринский политехнический университет в г. Ташкенте запустили передовой проект по выпуску универсальных студенческих пластиковых карт, интегрированных с системой по оплате проезда на общественном транспорте.
Сегодня новые студенческие карты позволяют студентам университета использовать их не только при оплате за проезд на транспорте, но и пользоваться ими для внутреннего функционала ВУЗа – при входе в здание, внутри территории, а также при получении книг в библиотеке.
Туринский политехнический университет в г. Ташкенте стал первым ВУЗом, внедрившим универсальную студенческую карту – социальный инструмент, являющийся сегодня удобным продуктом инновационно-цифровых технологий, что дало возможность администрации университета обеспечивать безопасность учащихся, создать автоматизированную систему учета посещаемости. Следует отметить, что это только первый шаг в развитии универсальной студенческой карты.
В ближайшее время будет решена задача трансформации данной студенческой карты и расширения ее функционала в полноценную банковскую карту, чтобы студенты легко и безопасно могли решать повседневные задачи: совершать покупки, управлять своими финансами или получать свои первые доходы от платных стажировок или будучи самозанятыми.
Более того, с учетом успешного пилотного запуска данного проекта в Туринском политехническом университете, рассматривается возможность масштабирования данного проекта и внедрения «умной банковской карты» во всех ВУЗах страны.
UZCARD и Туринский политехнический университет в г. Ташкенте приглашают ВУЗы страны присоединиться к новому продукту, оптимизировать управление учебным процессом, потенциально увеличить качество обучения и жизни своих студентов!
Справочная информация
В течение 2021 года при оплате проезда в общественном транспорте Ташкента было зафиксировано свыше 80 тысяч студенческих карт. Среднемесячное количество оплат по ним составило 1,6 млн. транзакций. А общее количество оплат по данным картам – 19,7 млн. транзакций.
По итогам прошлого года студенческие карты стали самыми популярными среди льготных транспортных карт. Их доля составила 68%. На втором и третьем месте – пенсионные и ученические транспортные карты с 18% и 14%, соответственно.