UZCARD va Innotech kompaniyalar guruhi Toshkentda «IT sohasida karerani qanday boshlash kerak» konferensiyasini o‘tkazadi - UZCARD
UZCARD va Innotech kompaniyalar guruhi Toshkentda «IT sohasida karerani qanday boshlash kerak» konferensiyasini o‘tkazadi
2022-yil 11-mart, Toshkent, O‘zbekiston –UZCARD, O‘zbekiston Respublikasining milliy to‘lov operatori va biznesni raqamlashtirish uchun yuqori texnologik yechimlarning yetakchi yetkazib beruvchisi «Innotex» DK O‘zbekiston IT muhandislari uchun «DevOps, OpenShift va bu bilan qanday qilib fintechda yashash» birinchi bepul o‘quv kursi muvaffaqiyatli yakunlanganini e’lon qildi. 17-mart kuni «Qanday qilib IT sohasida karyerani boshlash mumkin» mavzusida maxsus konferensiya bo‘lib o‘tadi. Tadbirda UZCARD va Innotech kompaniyalar guruhi bosh direktorlari ishtirok etadilar.
UZCARD va Innotech kompaniyalar guruhi tomonidan tashkil etilgan “DevOps, OpenShift va u bilan fintechda qanday yashash kerak” nomli birinchi bepul ta’lim kursi muvaffaqiyatli yakunlandi. Trening to‘rt hafta davom etdi. Loyihada O‘zbekiston Respublikasidan 26 nafar IT- muhandis ishtirok etdi, ulardan 12 nafari kursni imtiyozli diplom bilan tamomladi. Talabalar tashkilotchi kompaniyalarning yetakchi o‘qituvchilari tomonidan ishlab chiqilgan sakkizta o‘quv modulini to‘liq o‘zlashtirib oldilar, hamda egallagan ko‘nikmalarini amaliyotda mustahkamladilar. O‘zini eng yaqqol ko‘rsatgan talabalar UZCARD’ga ishga taklif qilindilar.
Kurs natijalariga ko‘ra, Customer Satisfaction Index (CSI) ko‘rsatkichi bo‘yicha umumiy qoniqish 86% ni tashkil etdi. Talabalar o‘quv jarayonining yuqori darajada tashkil etilganligi, o‘quv modullarining ma’lumotliligi va uyga beriladigan topshiriqlarning qiziqarliligini alohida ta’kidladilar, bu esa mavzuni chuqurroq tushunishga yordam berdi.
IT sohasida karerani qanday boshlash kerak” konferensiyasi doirasida kompaniya vakillari dolzarb mavzularda chiqishlar va muhokamalar tashkil etishmoqda. Yetakchi mutaxassislar taqdimot qiladilar. Belgilangan mavzular orasida:
• ishlab chiquvchilarning roli va ularga O‘zbekiston bozoridagi talabgorlik;
• shaxsiy keys misolida, IT sohasida karerani qanday boshlash kerak;
• ilovani qanday qilib Prod-ga chiqarish mumkin;
• dasturchi uchun qog‘oz kundalik (Bullet Journal ish yuritish tizimi) nima uchun kerak?
Tadbr M.Ulugbek tumani, Mirzo Ulugbek ko‘chasi, 101 A manzilida bo‘lib o‘tadi. UZCARD fintech akselaratori saytida. Siz ham oflayn, ham onlayn formatlarda ishtirok etishingiz mumkin. Agar siz tadbirda shaxsan ishtirok etishni istasangiz, avval ro‘yxatdan o‘tishingiz va havola orqali qisqa shaklni to‘ldirishingiz kerak. Masofaviy tinglovchilar uchun havola orqali YouTube kanalida translyatsiya tashkil etiladi.
Birinchi qoʻshma taʼlim loyihasining muvaffaqiyatli amalga oshirilishi, shubhasiz, boshqa mavzular boʻyicha ham ana shunday oʻquv dasturlarini amalga oshirishimiz uchun imkoniyatlar ochadi.
Yuqori texnologiyalar, raqamlashtirish va digitalizatsiya sohasidagi tendensiyalar «life-long learning» konsepsiyasi bo‘yicha uzluksiz ta’lim jarayoniga bo‘lgan ehtiyojni ko‘rsatmoqda. Yuqori texnologiyali IT-kompaniyalar hozir faqat fanni birinchi darajali darajada egallagan mutaxassislarni jalb qilmoqda. Va mening fikrimcha, amaliy tajriba asosida dasturlari ishlab chiqilgan va tayyorlangan qo‘shimcha kurslarsiz bunday darajaga erishib bo‘lmaydi. Biz mashg‘ulotlarni rejalashtirishda barcha muvaffaqiyatli yutuqlarni hisobga olishga harakat qildik. Shuning uchun biz kelajakda IT- muhandislarining kasbiy o‘sishiga ko‘maklashishda davom etamiz ”, — dedi Innotech kompaniyalar guruhi bosh direktori Igor Kalganov.
“Albatta, ta’lim loyihamizning keng ko‘lamli munosabati va muvaffaqiyatli amalga oshirilayotganidan mamnunmiz. IT mutaxassisi bo‘lish uchun siz o‘z malakangizni muntazam ravishda oshirishingiz kerak – bu ushbu faoliyat sohasida samarali ishlashning asosiy mezonlaridan biridir. Shuning uchun UZCARD Innotech kompaniyalar guruhi bilan birgalikda shunday kurslarni tashkil etadi, ularda har kim mutlaqo bepul qatnashishi mumkin. Ishonchim komilki, tez o‘zgarib borayotgan dunyomizda ta’lim qulay, sifatli va doimiy bo‘lishi kerak. Ishonch bilan ayta olamanki, “ DevOps, OpenShift va u bilan fintechda qanday yashash kursi”- bu hali boshlanishi”, — deya izoh berdi Uzcard bosh direktori Farrux Ziyaev.
UZCARD – O‘zbekiston Respublikasining yetakchi milliy to‘lov operatori. Kompaniyaning asosiy maqsadi – milliy to‘lov biznesi sohasida doimiy ravishda izlanish, mahsulotlarni ishlab chiqish va takomillashtirish, zamonaviy xizmat ko‘rsatish xizmatini modernizatsiya qilish, Fintech sanoati sohasida xizmatlarni ko‘paytirishdir. Kompaniya haqida batafsil ma’lumotni rasmiy veb-saytida topishingiz mumkin.

UZCARD и ГК «Иннотех» проведут в Ташкенте конференцию «Как начать карьеру в IT» - UZCARD
11 марта 2022, Ташкент, Узбекистан — UZCARD, национальный платежный оператор Республики Узбекистан, и ГК «Иннотех», ведущий поставщик высокотехнологичных решений для цифровизации бизнеса, объявили об успешном завершении первого бесплатного образовательного курса для IT-инженеров Узбекистана «DevOps, OpenShift и как с этим жить в финтехе». 17 марта будет проведена специальная конференция «Как начать карьеру в IT». В мероприятии примут участие генеральные директора UZCARD, ГК «Иннотех».
24 февраля в Ташкенте успешно завершился первый бесплатный образовательный курс «DevOps, OpenShift и как с этим жить в финтехе», организованный UZCARD и ГК «Иннотех». Обучение длилось четыре недели. В проекте приняли участие 26 IT-инженеров из Республики Узбекистан, 12 из которых закончили курс с отличием. Ученики полностью освоили восемь обучающих модулей, разработанных ведущими преподавателями компаний-организаторов, а также закрепили полученные навыки на практике. Студенты, наиболее ярко проявившие себя, получили предложения о работе от UZCARD.
По итогам курса общая удовлетворенность по метрике Customer Satisfaction Index (CSI) составила 86%. Студенты особо отметили высокую организацию учебного процесса, информативность учебных модулей и увлекательность домашних заданий, которые способствовали более глубокому пониманию предмета.
В рамках конференции «Как начать карьеру в IT» представители компаний, организуют выступления и дискуссии по актуальным вопросам. С докладами выступят ведущие специалисты. Среди заявленных тем:
• роль IT-разработчиков и их востребованность на рынке Узбекистана;
• как начать карьеру в IT на примере личного кейса;
• как вывести приложение в prod;
• зачем IT-разработчику бумажный ежедневник (система ведения дел Bullet Journal).
Мероприятие состоится 17 марта в 18:00 по адресу: Ташкент, М. Улукбекский район, ул. Мирзо Улукбек, 101 A. На площадке финтех акселератора UZCARD. Принять участие можно как в офлайн, так и в онлайн форматах. Если вы хотите лично посетить мероприятие, необходимо предварительно зарегистрироваться и заполнить небольшую анкету по ссылке. Для дистанционных слушателей будет организована трансляция в youtube канале по ссылке.
«Успешное проведение первого совместного образовательного проекта определенно открывает перед нами возможности для реализации подобных обучающих программ по другим темам. Тренды в сфере высоких технологий, цифровизации и диджитализации показывают необходимость в непрерывном образовательном процессе по концепции «life-long learning». Высокотехнологичные IT-компании сейчас привлекают специалистов только с первоклассным уровнем владения предметом. И на мой взгляд, такого уровня невозможно достичь без дополнительных курсов, программы которых разработаны и подготовлены на основе практического опыта. Когда мы планировали обучение, старались учитывать все успешные практики, чтобы полученные слушателями знания стали основательным подспорьем в их будущей карьере. Поэтому мы будем продолжать содействовать профессиональному росту IT-инженеров и в дальнейшем», — отметил генеральный директор ГК «Иннотех» Игорь Калганов.
«Безусловно, мы рады широкому отклику и успешной реализации нашего образовательного проекта. Чтобы стать профессионалом IT-сферы, необходимо систематически повышать квалификацию – это один из ключевых критериев эффективного оперирования в этой сфере деятельности. Именно поэтому UZCARD совместно с ГК «Иннотех» организовывает такие курсы, принять участие в которых может любой желающий совершенно бесплатно. Я убежден, что образование в нашем быстроменяющемся мире должно быть доступным, качественным и постоянным. С уверенностью могу сказать, что курс «DevOps, OpenShift и как с этим жить в финтехе» – это только начало», — прокомментировал генеральный директор Uzcard Фаррух Зияев.
UZCARD – национальный платежный оператор Республики Узбекистан. Основная цель работы компании – постоянный поиск, разработка и совершенствование продуктов в сфере национального платежного бизнеса, модернизация современного сервиса обслуживания, рост услуг в сфере Fintech индустрии. Подробную информацию о компании можно найти на официальном сайте.