UZCARD va Innotech kompaniyalar guruhi Toshkentda «IT sohasida karerani qanday boshlash kerak» konferensiyasini o‘tkazadi - UZCARD
UZCARD va Innotech kompaniyalar guruhi Toshkentda «IT sohasida karerani qanday boshlash kerak» konferensiyasini o‘tkazadi
2022-yil 11-mart, Toshkent, O‘zbekiston –UZCARD, O‘zbekiston Respublikasining milliy to‘lov operatori va biznesni raqamlashtirish uchun yuqori texnologik yechimlarning yetakchi yetkazib beruvchisi «Innotex» DK O‘zbekiston IT muhandislari uchun «DevOps, OpenShift va bu bilan qanday qilib fintechda yashash» birinchi bepul o‘quv kursi muvaffaqiyatli yakunlanganini e’lon qildi. 17-mart kuni «Qanday qilib IT sohasida karyerani boshlash mumkin» mavzusida maxsus konferensiya bo‘lib o‘tadi. Tadbirda UZCARD va Innotech kompaniyalar guruhi bosh direktorlari ishtirok etadilar.
UZCARD va Innotech kompaniyalar guruhi tomonidan tashkil etilgan “DevOps, OpenShift va u bilan fintechda qanday yashash kerak” nomli birinchi bepul ta’lim kursi muvaffaqiyatli yakunlandi. Trening to‘rt hafta davom etdi. Loyihada O‘zbekiston Respublikasidan 26 nafar IT- muhandis ishtirok etdi, ulardan 12 nafari kursni imtiyozli diplom bilan tamomladi. Talabalar tashkilotchi kompaniyalarning yetakchi o‘qituvchilari tomonidan ishlab chiqilgan sakkizta o‘quv modulini to‘liq o‘zlashtirib oldilar, hamda egallagan ko‘nikmalarini amaliyotda mustahkamladilar. O‘zini eng yaqqol ko‘rsatgan talabalar UZCARD’ga ishga taklif qilindilar.
Kurs natijalariga ko‘ra, Customer Satisfaction Index (CSI) ko‘rsatkichi bo‘yicha umumiy qoniqish 86% ni tashkil etdi. Talabalar o‘quv jarayonining yuqori darajada tashkil etilganligi, o‘quv modullarining ma’lumotliligi va uyga beriladigan topshiriqlarning qiziqarliligini alohida ta’kidladilar, bu esa mavzuni chuqurroq tushunishga yordam berdi.
IT sohasida karerani qanday boshlash kerak” konferensiyasi doirasida kompaniya vakillari dolzarb mavzularda chiqishlar va muhokamalar tashkil etishmoqda. Yetakchi mutaxassislar taqdimot qiladilar. Belgilangan mavzular orasida:
• ishlab chiquvchilarning roli va ularga O‘zbekiston bozoridagi talabgorlik;
• shaxsiy keys misolida, IT sohasida karerani qanday boshlash kerak;
• ilovani qanday qilib Prod-ga chiqarish mumkin;
• dasturchi uchun qog‘oz kundalik (Bullet Journal ish yuritish tizimi) nima uchun kerak?
Tadbr M.Ulugbek tumani, Mirzo Ulugbek ko‘chasi, 101 A manzilida bo‘lib o‘tadi. UZCARD fintech akselaratori saytida. Siz ham oflayn, ham onlayn formatlarda ishtirok etishingiz mumkin. Agar siz tadbirda shaxsan ishtirok etishni istasangiz, avval ro‘yxatdan o‘tishingiz va havola orqali qisqa shaklni to‘ldirishingiz kerak. Masofaviy tinglovchilar uchun havola orqali YouTube kanalida translyatsiya tashkil etiladi.
Birinchi qoʻshma taʼlim loyihasining muvaffaqiyatli amalga oshirilishi, shubhasiz, boshqa mavzular boʻyicha ham ana shunday oʻquv dasturlarini amalga oshirishimiz uchun imkoniyatlar ochadi.
Yuqori texnologiyalar, raqamlashtirish va digitalizatsiya sohasidagi tendensiyalar «life-long learning» konsepsiyasi bo‘yicha uzluksiz ta’lim jarayoniga bo‘lgan ehtiyojni ko‘rsatmoqda. Yuqori texnologiyali IT-kompaniyalar hozir faqat fanni birinchi darajali darajada egallagan mutaxassislarni jalb qilmoqda. Va mening fikrimcha, amaliy tajriba asosida dasturlari ishlab chiqilgan va tayyorlangan qo‘shimcha kurslarsiz bunday darajaga erishib bo‘lmaydi. Biz mashg‘ulotlarni rejalashtirishda barcha muvaffaqiyatli yutuqlarni hisobga olishga harakat qildik. Shuning uchun biz kelajakda IT- muhandislarining kasbiy o‘sishiga ko‘maklashishda davom etamiz ”, — dedi Innotech kompaniyalar guruhi bosh direktori Igor Kalganov.
“Albatta, ta’lim loyihamizning keng ko‘lamli munosabati va muvaffaqiyatli amalga oshirilayotganidan mamnunmiz. IT mutaxassisi bo‘lish uchun siz o‘z malakangizni muntazam ravishda oshirishingiz kerak – bu ushbu faoliyat sohasida samarali ishlashning asosiy mezonlaridan biridir. Shuning uchun UZCARD Innotech kompaniyalar guruhi bilan birgalikda shunday kurslarni tashkil etadi, ularda har kim mutlaqo bepul qatnashishi mumkin. Ishonchim komilki, tez o‘zgarib borayotgan dunyomizda ta’lim qulay, sifatli va doimiy bo‘lishi kerak. Ishonch bilan ayta olamanki, “ DevOps, OpenShift va u bilan fintechda qanday yashash kursi”- bu hali boshlanishi”, — deya izoh berdi Uzcard bosh direktori Farrux Ziyaev.
UZCARD – O‘zbekiston Respublikasining yetakchi milliy to‘lov operatori. Kompaniyaning asosiy maqsadi – milliy to‘lov biznesi sohasida doimiy ravishda izlanish, mahsulotlarni ishlab chiqish va takomillashtirish, zamonaviy xizmat ko‘rsatish xizmatini modernizatsiya qilish, Fintech sanoati sohasida xizmatlarni ko‘paytirishdir. Kompaniya haqida batafsil ma’lumotni rasmiy veb-saytida topishingiz mumkin.

UZCARD and Innotech Group of Companies will hold a conference «How to Start a Career in IT» in Tashkent - UZCARD
UZCARD and Innotech Group of Companies will hold a conference «How to Start a Career in IT» in Tashkent
March 11, 2022, Tashkent, Uzbekistan – UZCARD, the national payment operator of the Republic of Uzbekistan, and Innotech Group of Companies, a leading provider of high-tech solutions for business digitalization, announced the successful completion of the first free educational course for IT engineers of Uzbekistan “DevOps, OpenShift and how to live with it in fintech”. A special conference “How to Start a Career in IT” will be held on March 17. The event will be attended by CEOs of UZCARD, Innotech Group of Companies.
On February 24, the first free educational course “DevOps, OpenShift and how to live with it in fintech” organized by UZCARD and Innotech Group of Companies was successfully completed in Tashkent. The training lasted four weeks. The project was attended by 26 IT engineers from the Republic of Uzbekistan, 12 of whom graduated from the course with honors. The students fully mastered eight training modules developed by the leading teachers of the organizing companies, as well as consolidated the acquired skills in practice. The students who showed themselves most brightly received job offers from UZCARD.
At the end of the course, the overall satisfaction according to the Customer Satisfaction Index (CSI) metric was 86%. Students particularly noted the highly organized learning process, informative learning modules and engaging homework assignments, which contributed to a deeper understanding of the course.
Within the framework of the conference “How to Start a Career in IT” representatives of companies will organize speeches and discussions on topical issues. The reports will be delivered by leading specialists. Among the announced topics:
• the role of IT developers and their demand in the Uzbek market;
• how to start a career in IT using a personal case study;
• how to bring the application to the prod;
• why an IT developer needs a paper diary (Bullet Journal case management system).
The event will be held on March 17 at 18:00 at the address: Tashkent, M. Ulukbek district, 101 A Mirzo Ulukbek str. At the site of fintech accelerator UZCARD. You can participate in both offline and online formats. If you want to attend the event in person, you need to pre-register and fill out a small questionnaire at the link. For remote listeners a broadcast will be organized in youtube channel at the link.
“The success of the first joint educational project definitely opens up opportunities for us to implement similar training programs on other topics. Trends in high-tech, digitalization and digitalization show the need for a continuous educational process based on the concept of “life-long learning”. High-tech IT companies now attract specialists only with first-class knowledge of the subject. And in my opinion, it is impossible to achieve such a level without additional courses, the programs of which are developed and prepared on the basis of practical experience. When we were planning the training, we tried to take into account all successful practices, so that the knowledge gained by the students would become a solid support in their future career. Therefore, we will continue to support the professional growth of IT engineers in the future,” said Igor Kalganov, CEO of Innotech.
“Of course, we are pleased with the wide response and successful realization of our educational project. In order to become a professional in the IT sphere, it is necessary to systematically improve qualifications – this is one of the key criteria for effective operation in this area of activity. That is why UZCARD jointly with GC “Innotech” organizes such courses, which can be attended by anyone absolutely free of charge. I am convinced that education in our rapidly changing world should be accessible, qualitative and permanent. I can confidently say that the course “DevOps, OpenShift and how to live with it in fintech” is just the beginning,” commented Farrukh Ziyaev, CEO of UZCARD.
Innotech Group of Companies is a modern high-tech fast-growing IT company. Since 2020, we have been developing innovative solutions for digitalization of business. Innotech is building partnerships with leading companies in the financial sector, offering them integrated solutions for front and back offices, modern fintech products, and systems for working with big data. In addition, Innotech Group of Companies customizes technological projects of any complexity, helping its clients on the way to digital transformation. Detailed information about the company can be found on its official website.
UZCARD is a national payment operator of the Republic of Uzbekistan. The main goal of the company’s work is constant search, development and improvement of products in the sphere of national payment business, modernization of modern service, growth of services in the Fintech industry. Detailed information about the company can be found on the official website.