UZCARD va «Innotex» KG O‘zbekistonda IT-muhandislarini tayyorlash uchun bepul o‘quv kursini boshladi - UZCARD
UZCARD va «Innotex» KG O‘zbekistonda IT-muhandislarini tayyorlash uchun bepul o‘quv kursini boshladi
2022-yil 1-fevral, Toshkent, O‘zbekiston – O‘zbekiston Respublikasi milliy to‘lov operatori UZCARD va bank sohasini raqamlashtirish bo‘yicha yuqori texnologiyali yechimlarni yetkazib beruvchi yetakchi «Innotex» KG IT-PARK Uzbekistan ko‘magida «DevOps, OpenShift va bu bilan qanday qilib fintexda yashash mumkin» nomli noyob xalqaro ta’lim kursini boshladilar. Bepul loyihada saralash bosqichidan o‘tgan 26 nafar muhandis ishtirok etadi.
“DevOps, OpenShift va bu bilan qanday qilib fintexda yashash mumkin” kursi O‘zbekistondagi eng dinamik va tez rivojlanayotgan biznes segmentlaridan biri bo‘lgan yuqori texnologiyalar sohasida muhandislarning malakasini oshirish va kasbiy o‘sishiga yo‘naltirilgan. Dastur yetakchi ishlab chiquvchilar tomonidan turli IT-topshiriqlarni amalga oshirishda korporatsiyalarning amaliy tajribasini hisobga olgan holda shakllantirilgan bo‘lib, amaliy topshiriqlar bilan mustahkamlanuvchi chuqur nazariy qismga ega 8 ta o‘quv vebinarlaridan tashkil topgan.
O‘quv kursi bepul shaklda o‘tkaziladi. 1,2 mingdan ortiq istovchilar orasidan 26 nafar ishtirokchi tanlab olindi. Saralash kasbiy bilimlar uchun maxsus test sinovlari, shuningdek, finalchilar bilan suhbatlar orqali amalga oshirildi. Shu bilan birga, 103 nafar nomzod alohida muhandislik tayyorgarligini ko‘rsatdi, bu esa O‘zbekistondagi ushbu yo‘nalishdagi mutaxassislarning fan bo‘yicha yuqori darajadagi bilimini namoyon etadi. O‘quv kurslarini tugatgandan so‘ng, eng yaxshi bitiruvchilar ham o‘quv dasturini tashkil qiluvchi kompaniyalarda, ham boshqa xalqaro hamkor kompaniyalarda amaliyot o‘tash va ishga joylashish uchun noyob imkoniyatini qo‘lga kiritadilar.
Loyihaning dolzarbligi jahon miqyosidagi biznes muammolariga samarali javob berish uchun IT-muhandislarining uzluksiz ta’lim olish zarurati bilan bog‘liq. Global tendensiyalar, ayniqsa, didjital va yuqori texnologiyali sohalarda uzluksiz malaka oshirish zarurligini ko‘rsatadi. Stack Overflow tomonidan o‘tkazilgan so‘rovnomalar shuni ko‘rsatdiki, dasturchilarning 75 foizi yiliga bir qancha yangi ko‘nikmalarni egallaydi, 50 foizi esa bir necha oy ichida bilimlarini yangilaydi. “Life-long learning” konsepsiyasi asosidagi uzluksiz ta’lim mutaxassislarga o‘zini ko‘proq talabgir va ko‘p qirrali mutaxassis sifatida his qilish imkonini beradi, bu esa, o‘z navbatida, ular uchun yangi kasbiy istiqbollarni ochib beradi.
“DevOps, OpenShift va bu bilan qanday qilib fintexda yashash mumkin” o‘quv kursi «Kazan Digital Week 2021» xalqaro forumi doirasida UZCARD va «Innotex» KG o‘rtasida raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish to‘g‘risidagi hamkorlik kelishuviga ko‘ra amalga oshirilmoqda.
«Innotex» KG 2020-yildan beri bank sohasini raqamlashtirish bo‘yicha innovatsion yechimlarni ishlab chiquvchi zamonaviy yuqori texnologiyali tez rivojlanayotgan kompaniyadir. «Innotex» KG Rossiyaning eng yirik bank tashkilotlari bilan hamkorlik qiladi, shuningdek, Yaqin Sharq, Afrika va Janubi-Sharqiy Osiyoda faol hamkorlik ishlarini yo‘lga qo‘yadi. Kompaniya haqida batafsil ma’lumotni rasmiy saytdan topishingiz mumkin.
UZCARD – O‘zbekiston Respublikasining yetakchi milliy to‘lov operatori. Kompaniya faoliyatining asosiy maqsadi – milliy to‘lov biznesi sohasida mahsulotlarni doimiy izlash, rivojlantirish va takomillashtirish, zamonaviy servisni modernizatsiya qilish, fintex sanoati sohasida xizmatlarni ko‘paytirish hisoblanadi. Kompaniya haqida batafsil ma’lumotni rasmiy saytdan topishingiz mumkin.

UZCARD and Innotech Group GC launched a free educational course to train IT engineers in Uzbekistan - UZCARD
UZCARD and Innotech Group GC launched a free educational course to train IT engineers in Uzbekistan
February 1, 2022, Tashkent, Uzbekistan – UZCARD, the national payment operator of the Republic of Uzbekistan, and Innotech Group GC, a leading provider of high-tech solutions for digitalization of the banking industry, with support of IT-PARK Uzbekistan launched a unique international educational course “DevOps, OpenShift and how to deal with it in fintech.” The free project will be attended by 26 engineers who have passed the qualifying round.
The course “DevOps, OpenShift and how to deal with it in fintech” is aimed at improving skills and professional growth of engineers in Uzbekistan in one of the most dynamic and rapidly growing business segments – high technology. The program was formed by leading developers taking into account the applied experience of corporations in implementation of various IT tasks – 8 training webinars with a deep theoretical part, supported by practical tasks.
The educational course will be free of charge. 26 participants were selected from more than 1.2 thousand applicants. The selection took place through special testing for professional knowledge, as well as interviews with the finalists. At the same time, 103 candidates showed exceptional engineering training, which demonstrates a high level of knowledge of the subject among specialists in this area in Uzbekistan. Upon completion of the training, the best graduates will be granted a unique opportunity for internships and employment both in the companies organizing the educational program and in other international partner companies.
The relevance of the project is dictated by the need for continuous education of IT engineers in order to effectively respond to challenges of global business. Global trends demonstrate the need for continuous skill development, especially in the digital and high-tech industries. Surveys conducted by Stack Overflow showed that 75% of developers acquire a number of new skills per year, and 50% update their knowledge within a few months. Continuous education based on the concept of “life-long learning” allows specialists to feel more in demand and versatile, which, in turn, opens up new career prospects for them.
The educational course “DevOps, OpenShift and how to deal with it in fintech” is being implemented as part of an agreement on cooperation in the field of development of 7 digital economy, concluded between UZCARD and Innotech Group of Companies as part of the Kazan Digital Week 2021 international forum.
Innotech Group GC is a modern high-tech fast-growing company that has been developing innovative solutions for digitalization of banking industry since 2020. Innotech Group GC cooperates with the largest banking organizations in Russia, and also actively builds partnerships in the Middle East, Africa and Southeast Asia. Detailed information about the company can be found on the official website.
UZCARD is a leading national payment operator of the Republic of Uzbekistan. The main goal of the company’s activity is the constant search, development and improvement of products in the field of national payment business, modernization of modern service, growth of services in the field of the fintech industry. Detailed information about the company can be found on the official website.