UZCARD va «Innotex» KG O‘zbekistonda IT-muhandislarini tayyorlash uchun bepul o‘quv kursini boshladi - UZCARD
UZCARD va «Innotex» KG O‘zbekistonda IT-muhandislarini tayyorlash uchun bepul o‘quv kursini boshladi
2022-yil 1-fevral, Toshkent, O‘zbekiston – O‘zbekiston Respublikasi milliy to‘lov operatori UZCARD va bank sohasini raqamlashtirish bo‘yicha yuqori texnologiyali yechimlarni yetkazib beruvchi yetakchi «Innotex» KG IT-PARK Uzbekistan ko‘magida «DevOps, OpenShift va bu bilan qanday qilib fintexda yashash mumkin» nomli noyob xalqaro ta’lim kursini boshladilar. Bepul loyihada saralash bosqichidan o‘tgan 26 nafar muhandis ishtirok etadi.
“DevOps, OpenShift va bu bilan qanday qilib fintexda yashash mumkin” kursi O‘zbekistondagi eng dinamik va tez rivojlanayotgan biznes segmentlaridan biri bo‘lgan yuqori texnologiyalar sohasida muhandislarning malakasini oshirish va kasbiy o‘sishiga yo‘naltirilgan. Dastur yetakchi ishlab chiquvchilar tomonidan turli IT-topshiriqlarni amalga oshirishda korporatsiyalarning amaliy tajribasini hisobga olgan holda shakllantirilgan bo‘lib, amaliy topshiriqlar bilan mustahkamlanuvchi chuqur nazariy qismga ega 8 ta o‘quv vebinarlaridan tashkil topgan.
O‘quv kursi bepul shaklda o‘tkaziladi. 1,2 mingdan ortiq istovchilar orasidan 26 nafar ishtirokchi tanlab olindi. Saralash kasbiy bilimlar uchun maxsus test sinovlari, shuningdek, finalchilar bilan suhbatlar orqali amalga oshirildi. Shu bilan birga, 103 nafar nomzod alohida muhandislik tayyorgarligini ko‘rsatdi, bu esa O‘zbekistondagi ushbu yo‘nalishdagi mutaxassislarning fan bo‘yicha yuqori darajadagi bilimini namoyon etadi. O‘quv kurslarini tugatgandan so‘ng, eng yaxshi bitiruvchilar ham o‘quv dasturini tashkil qiluvchi kompaniyalarda, ham boshqa xalqaro hamkor kompaniyalarda amaliyot o‘tash va ishga joylashish uchun noyob imkoniyatini qo‘lga kiritadilar.
Loyihaning dolzarbligi jahon miqyosidagi biznes muammolariga samarali javob berish uchun IT-muhandislarining uzluksiz ta’lim olish zarurati bilan bog‘liq. Global tendensiyalar, ayniqsa, didjital va yuqori texnologiyali sohalarda uzluksiz malaka oshirish zarurligini ko‘rsatadi. Stack Overflow tomonidan o‘tkazilgan so‘rovnomalar shuni ko‘rsatdiki, dasturchilarning 75 foizi yiliga bir qancha yangi ko‘nikmalarni egallaydi, 50 foizi esa bir necha oy ichida bilimlarini yangilaydi. “Life-long learning” konsepsiyasi asosidagi uzluksiz ta’lim mutaxassislarga o‘zini ko‘proq talabgir va ko‘p qirrali mutaxassis sifatida his qilish imkonini beradi, bu esa, o‘z navbatida, ular uchun yangi kasbiy istiqbollarni ochib beradi.
“DevOps, OpenShift va bu bilan qanday qilib fintexda yashash mumkin” o‘quv kursi «Kazan Digital Week 2021» xalqaro forumi doirasida UZCARD va «Innotex» KG o‘rtasida raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish to‘g‘risidagi hamkorlik kelishuviga ko‘ra amalga oshirilmoqda.
«Innotex» KG 2020-yildan beri bank sohasini raqamlashtirish bo‘yicha innovatsion yechimlarni ishlab chiquvchi zamonaviy yuqori texnologiyali tez rivojlanayotgan kompaniyadir. «Innotex» KG Rossiyaning eng yirik bank tashkilotlari bilan hamkorlik qiladi, shuningdek, Yaqin Sharq, Afrika va Janubi-Sharqiy Osiyoda faol hamkorlik ishlarini yo‘lga qo‘yadi. Kompaniya haqida batafsil ma’lumotni rasmiy saytdan topishingiz mumkin.
UZCARD – O‘zbekiston Respublikasining yetakchi milliy to‘lov operatori. Kompaniya faoliyatining asosiy maqsadi – milliy to‘lov biznesi sohasida mahsulotlarni doimiy izlash, rivojlantirish va takomillashtirish, zamonaviy servisni modernizatsiya qilish, fintex sanoati sohasida xizmatlarni ko‘paytirish hisoblanadi. Kompaniya haqida batafsil ma’lumotni rasmiy saytdan topishingiz mumkin.

UZCARD и ГК «Иннотех» запустили бесплатный образовательный курс по подготовке IT-инженеров в Узбекистане - UZCARD
UZCARD и ГК «Иннотех» запустили бесплатный образовательный курс по подготовке IT-инженеров в Узбекистане
1 февраля 2022, Ташкент, Узбекистан — UZCARD, национальный платежный оператор Республики Узбекистан, и ГК «Иннотех», ведущий поставщик высокотехнологичных решений для цифровизации банковской отрасли, при поддержке IT-PARK Uzbekistan дали старт уникальному международному образовательному курсу «DevOps, OpenShift и как с этим жить в финтехе». В бесплатном проекте примут участие 26 инженеров, которые прошли отборочный тур.
Курс «DevOps, OpenShift и как с этим жить в финтехе» нацелен на повышение квалификации и профессиональный рост инженеров Узбекистана в одном из самых динамичных и быстроразвивающихся сегментов бизнеса – сфере высоких технологий. Программа была сформирована ведущими разработчиками, с учетом прикладного опыта корпораций по реализации различных IT-задач – 8 обучающих вебинаров с глубокой теоретической частью, подкрепляемых практическими заданиями.
Образовательный курс будет проходить на бесплатной основе. 26 участников были выбраны из более чем тысячи желающих. Отбор проходил посредством специального тестирования на профессиональные знания, а также интервью с финалистами. При этом 103 кандидата показали исключительную инженерную подготовку, что демонстрирует высокий уровень владения предметом у специалистов этого направления в Узбекистане. По завершении обучения, лучшие выпускники получат уникальную возможность стажировки и трудоустройства, как в компаниях-организаторах образовательной программы, так и в других международных партнерских компаниях.
Актуальность проекта продиктована необходимостью постоянного обучения IT-инженеров для того, чтобы эффективно отвечать на вызовы мирового бизнеса. Глобальные тенденции демонстрируют необходимость в постоянном повышении уровня квалификации, особенно в сфере диджитал и высоких технологий. Опросы, проведенные Stack Overflow, показали, что 75% разработчиков за год приобретают ряд новых навыков, а 50% — актуализируют свои знания в пределах нескольких месяцев. Непрерывное образование по концепции «life-long learning» позволяет специалистам чувствовать себя более востребованными и разносторонними, что, в свою очередь, открывает для них новые карьерные перспективы.
Образовательный курс «DevOps, OpenShift и как с этим жить в финтехе» реализуется в рамках соглашения о сотрудничестве в сфере развития цифровой экономики, заключенного между компанией UZCARD и ГК «Иннотех» в рамках международного форума «Kazan Digital Week 2021».
ГК «Иннотех» — это современная высокотехнологичная быстроразвивающаяся компания, которая с 2020 года разрабатывает инновационные решения для цифровизации банковской отрасли. ГК «Иннотех» сотрудничает с крупнейшими банковскими организациями в России, а также активно выстраивает партнерскую работу на Ближнем Востоке, в Африке и в Юго-Восточной Азии. Подробную информацию о компании можно найти на официальном сайте.
UZCARD – ведущий национальный платежный оператор Республики Узбекистан. Основная цель работы компании – постоянный поиск, разработка и совершенствование продуктов в сфере национального платежного бизнеса, модернизация современного сервиса обслуживания, рост услуг в сфере финтех-индустрии. Подробную информацию о компании можно найти на официальном сайте.