UZCARD FORUM 2024 doirasida O‘zbekistonning yetakchi to‘lov operatori UZCARD hamda moliyaviy muassasalar uchun sun’iy intellekt sohasidagi peshqadam Zypl.ai «1ziyo.ai» nomi ostida qo‘shma korxona (QK) tashkil etish to‘g‘risida kelishuvga erishdi.
Zypl.ai – kredit skoringi va mikromoliyalash kabi moliyaviy xizmatlarni avtomatlashtirish uchun generativ neyron tarmoqlarni qo‘llovchi fintek startapdir. 2021-yilda Tojikistonda asos solingan kompaniya banklar va mikromoliya tashkilotlarining qaror qabul qilish jarayonlariga yordam beradigan ma’lumotlar tahlili modellarini takomillashtirish uchun sun’iy intellektga asoslangan yechimlardan foydalanadi. Hozirgi kunda Zypl.ai 13 mamlakatda faoliyat yuritib, 50 ta bank va mikromoliya tashkilotiga xizmat ko‘rsatmoqda.
«1ziyo.ai» O‘zbekistondagi birinchi kompaniya sifatida har ikki tomonning tajribasi va texnologiyalarini birlashtirgan holda, mamlakat moliya institutlarida xavflarni baholash, firibgarliklarni aniqlash, tranzaksiyalarni monitoring qilish va portfelni shakllantirish jarayonlarida tub o‘zgarishlar yaratishga qodir sun’iy intellekt yechimlarini ishlab chiqadi. Sun’iy intellekt yechimlari zypl.ai ning generativ neyron tarmog‘i yordamida sintetik ma’lumotlar yaratish uchun turli xil ma’lumotlar manbalaridan foydalanishga asoslanadi.
Zypl kompaniyasining asosiy raqobatbardosh ustunligi sun’iy intellektga asoslangan sintetik ma’lumotlarni yaratishning noyob texnologiyasi – zGAN hisoblanadi. U optimal miqdordagi cheklanmalarni yaratish orqali mashina o‘rganish modellarining bashorat qilish aniqligini oshiradi*. zGAN turli xil ssenariylarni, shu jumladan sun’iy intellekt modelini o‘qitishda odatda istisno qilinadigan «qora oqqush» holatlarini stress-test qilish orqali model barqarorligini ta’minlaydi.
Zypl kompaniyasi o‘zining zGAN mahsulotiga patent olish jarayonidadir. Shuningdek, kompaniya yangi Lucid – generativ sun’iy intellekt platformasini ishlab chiqdi. U tasniflash va moliyaviy xatarlarni aniqlash (kredit skoringini takomillashtirish, firibgarlikni aniqlash, tranzaksiyalarni kuzatish, undiruvni bashorat qilish) modellarini o‘qitish uchun yechimlarni taqdim etadi.
Shunday qilib, UZCARD va zypl.ai o‘rtasidagi qo‘shma korxonaning tashkil etilishi O‘zbekiston moliya sektorining raqamli transformatsiyasida muhim qadam bo‘lib, iqtisodiy barqarorlikni mustahkamlaydi hamda moliya institutlari va mamlakatning butun moliyaviy ekotizimi, shu jumladan to‘lov tizimlari va raqamli yechimlarning yanada o‘sishi va rivojlanishi uchun zamin yaratadi.
*Cheklanmalar – bu tanlanmaning qolgan qismidan sezilarli darajada farq qiladigan va kamdan-kam uchraydigan, ammo muhim hodisalarni aks ettirishi mumkin bo‘lgan ma’lumotlar.

UZCARD и Zypl.ai создают совместное предприятие в Узбекистане для внедрения ИИ-технологий в финансовом секторе
В рамках UZCARD FORUM 2024 ведущий платежный оператор Узбекистана UZCARD и пионер в области искусственного интеллекта для финансовых учреждений Zypl.ai заключили соглашение о создании совместного предприятия (СП) под названием «1ziyo.ai».
Zypl.ai — это финтех-стартап, специализирующийся на применении генеративных нейронных сетей для автоматизации финансовых услуг, таких как кредитный скоринг и микрофинансирование. Основанная в 2021 году в Таджикистане, компания использует решения на основе искусственного интеллекта для улучшения моделей аналитики данных, которые помогают банкам и микрофинансовым организациям в принятии решений. На данный момент Zypl.ai работает в 13 странах и предоставляют услуги 50 банкам и микрофинансовым организациям.
«1ziyo.ai» станет первой компанией в Узбекистане, объединяющей опыт и технологии обеих сторон для разработки ИИ-решений, способных произвести революцию в процессах оценки рисков, выявления мошенничества, мониторинга транзакций и формирования портфеля в финансовых институтах страны. ИИ-решения будут основаны на использовании разнообразных источников данных для создания синтетических данных с помощью генеративной нейронной сети от zypl.ai.
Ключевое конкурентное преимущество компании Zypl заключается в zGAN — уникальной технологии генерации синтетических данных на основе ИИ, которая улучшает предсказательную точность моделей машинного обучения за счет создания оптимального количества выбросов*. zGAN повышает устойчивость модели путем стресс-тестирования различных сценариев, включая условия «черного лебедя», которые традиционно исключаются из обучения модели ИИ.
Компания Zypl находится в процессе получения патента на свой продукт zGAN. Также компания разработала новый продукт Lucid — платформу генеративного ИИ, которая предоставляет решения для обучения моделей классификации и выявления финансовых рисков (улучшения кредитного скоринга, обнаружения мошенничества, мониторинга транзакций, прогнозирования взыскания).
Таким образом, создание совместного предприятия между UZCARD и zypl.ai станет важным шагом в цифровой трансформации финансового сектора Узбекистана, укрепляя экономическую стабильность и создавая условия для дальнейшего роста и развития как финансовых учреждений, так и всей финансовой экосистемы страны, включая платёжные системы и цифровые решения.
*Выбросы — это данные, которые значительно отклоняются от остальной части выборки и могут представлять редкие, но важные явления.