UZCARD ot sportini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlaydi - UZCARD
20-23-aprel kunlari Toshkent shahrida «Universal Jumping Agro» OSK bazasida ot sportining to‘siqlardan sakrash bo‘yicha bir qator xalqaro turnirlari, jumladan Millatlar kubogi va Yevroosiyo ligasi Jahon kubogi bosqichlari, shuningdek, Xalqaro ot sporti federatsiyasi (FEI) va Osiyo ot sporti federatsiyasi homiyligida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti kubogi va O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi raisi kubogi uchun xalqaro musobaqalar o‘tkaziladi.
UZCARD ushbu turnirlarda faol ishtirok etish tajribasini davom ettirgan holda tadbir homiylaridan biri sifatida ishtirok etadi.
Musobaqani o‘tkazishdan ko‘zlangan asosiy maqsad O‘zbekiston Respublikasida ot sportini ommalashtirish, ishtirokchilarning mahorat saviyasini oshirishdan iborat. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 11-martdagi PQ-5024-sonli «Yilqichilik va ot sportini yanada rivojlantirish hamda zamonaviy beshkurash va polo sport turini ommalashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmoni sohaga kuchli turtki bo‘ldi, unda mamlakatda ot sporti klublarining rivojlanishi, hamda milliy terma jamoalarning jahon chempionatlari va boshqa yirik xalqaro turnirlardagi ishtiroki o‘z aksini topadi.
To‘siqlardan sakrash eng qiyin va ayni paytda eng tomoshabop ot sporti musobaqalaridan biridir. Musobaqalar dastur yo‘nalishidan kelib chiqib, to‘siqlar balandligi 120 sm dan 150 sm gacha bo‘lgan yo‘llarda o‘tkaziladi. Musobaqalarda mintaqaning eng yaxshi chavandozlari, shuningdek, Armaniston, Ozarbayjon, Germaniya, Gruziya, Eron, Qatar, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Birlashgan Arab Amirliklari, Ummon, Pokiston, Polьsha, Turkiya, AQSh va Finlyandiyadan tashrif buyurgan sportchilar ham o‘z mahoratlarini namoyish etadilar.
UZCARD biznesdan tashqarida ham hamisha faol bo‘lib, qator sport loyihalarini, shuningdek, sport sohasidagi innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlaydi. Bunday musobaqalar mamlakatimizda o‘tkazilishi millat salomatligi uchun ommaviy sport rivojiga qo‘yilgan katta qadamdir. O‘tgan yildan buyon kompaniya ot sportining to‘siqlardan sakrash turi bo‘yicha bir qator xalqaro turnirlar, jumladan Millatlar kubogi va Yevroosiyo ligasi Jahon kubogi bosqichlariga homiylik qilib kelmoqda va bunday yorqin va jozibador musobaqalar rivojiga yordam bera olish imkoniyatini yuksak qadrlaydi. Qolaversa, sportning ushbu turini yoshlarni ot minishni o‘rgatish va otlarga mehr berish orqali ommalashtirish g‘oyatda muhimdir.

UZCARD Supports the Development of Equestrian Sports - UZCARD
From April 20 to 23, a series of international show jumping tournaments will take place in Tashkent at the “Universal Jumping Agro” equestrian center. These events will include the stages of the Nations Cup and the World Cup of the Eurasian League, as well as international competitions for the President’s Cup of the Republic of Uzbekistan and the Chairman’s Cup of the Federation of Horse Breeding and Equestrian Sports of Uzbekistan, held under the patronage of the International Federation for Equestrian Sports (FEI) and the Asian Equestrian Federation.
UZCARD has continued its active participation in these tournaments, acting as one of the sponsors of the event. The main goal of the competitions is to popularize equestrian sports in the Republic of Uzbekistan and to enhance the skills of the participants. The sector received a significant boost from the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan dated March 11, 2021, No. PP-5024 “On Additional Measures for the Further Development of Horse Breeding and Equestrian Sports, as well as the Promotion of Modern Pentathlon and Polo,” which emphasizes the development of equestrian clubs across the country and the participation of national teams in world championships and other major international tournaments.
Show jumping is one of the most challenging and at the same time, one of the most spectacular equestrian competitions. The tournaments will feature courses with obstacle heights ranging from 120 to 150 cm, depending on the program’s direction. The best riders from the region, as well as athletes from Armenia, Azerbaijan, Germany, Georgia, Iran, Qatar, Kazakhstan, Kyrgyzstan, UAE, Oman, Pakistan, Poland, Türkiye, USA, and Finland, will demonstrate their skills.
UZCARD consistently shows activity beyond its business operations by supporting various sports projects and innovations in sports. The very fact that such competitions are held in the country is a significant step for the development of mass sports, which is fundamental to the nation’s health. Since last year, the company has been sponsoring a series of international show jumping tournaments, including the stages of the Nations Cup and the World Cup of the Eurasian League, and values the opportunity to support the development of such bright and spectacular competitions. Moreover, it is very important to popularize this sport among the youth, teaching them horseback riding and instilling a love for horses.
The entrance to the competitions is free. Everyone is welcome to attend the tournament at the “Universal Jumping Agro” equestrian center, Tashkent, Karasu array, 6 (landmark: opposite the Regional Traffic Police).