UZCARD muntazam ravishda xizmatlari doirasini kengaytirishga va o‘z mijozlari uchun qulayliklar yaratishga intiladi. Xozirgi kunga kelib, yangi “Kod orqali naqd pul yechish” xizmati, “Qishloq Qurilish Bank” ATB tomonidan ishlab chiqilgan “QUANT” mobil ilovasi o‘rnatilgan smartfonga ega bo‘lgan respublikaning barcha tijorat banklarining UZCARD kartalari foydalanuvchilari uchun mavjuddir.
“Elektron axborot tashish vositalarini, jumladan, to‘lov kartalarini virtuallashtirish jarayoni – zamonaviy bank texnologiyalari rivojlanishining asosiy yo‘nalishlaridan biridir. UZCARDning “Kod orqali naqd pul yechish” xizmatining asosiy afzalliklari plastik karta uyda qolib ketgan va shu yerda va hozir pul kerak bo‘lgan vaziyatda – bu qulaylik, vaqtni tejash va operatsiyalar o‘tkazilishidagi xavfsizlikdir. Sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan xavflarni minimallashtirish maqsadida operatsiyani tasdiqlashning qo‘shimcha usullari joriy etildi. O‘ylaymizki, yangi xizmat UZCARD kartalari sohiblari orasida katta talabga ega bo‘ladi. Banklar esa, o‘z navbatida, yangi xizmatni joriy etish orqali o‘z bankomatlar tarmoqlarining funktsional imkoniyatlarini kengaytirib, foydalanuvchilar sonini ko‘paytirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar”, – deb, UZCARD bosh direktorining tijorat masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Xamidullina Lilya ta’kidlab o‘tdi.
Mazkur xizmatning mexanizmi juda oddiy va quyidagi bosqichlardan iborat:
1-qadam. QUANT mobil bank ilovasini ochish va menyudan “Naqd pulni olish” bandini tanlash. Yangi xizmatni faollashtirish uchun QUANT foydalanuvchilari uni oxirgi versiyaga qadar yangilashlari kerak bo‘ladi.
2-qadam. Kerakli mablag‘ miqdori kiritiladi va 30 daqiqa davomida amal qiladigan xavfsizlik kodi ilovaga kelib tushadi.
3-qadam. Bankomatning menyusidan «Kod orqali naqd pul olish” bo‘limini tanlash va ilovagi oldinroq kelib tushgan tasdiqlash kodini kiritish.
4-qadam. Kod tekshirishdan muvaffaqiyatli o‘tgandan so‘ng, bankomat ekranida tanlangan mablag‘ va 1% miqdoridagi standart komissiyani aks etadi. Ushbu xizmatdan foydalanuvchidan qo‘shimcha to‘lov olinmaydi.
5-qadam. Xavfsizlik maqsadida foydalanuvchining mobil telefon raqamiga, bankomat ekranidagi grafaga kiritilishi kerak bo‘lgan bir martalik SMS-kodi yuboriladi. Ushbu SMS-kod faqat 3 daqiqa davomida faol holatda bo‘ladi.
6-qadam. Ma’lumotlar kiritilib, tasdiqlaganidan so‘ng foydalanuvchi naqd pul mablag‘larini oladi.
Ayni paytda “Kod orqali naqd pul yechish” xizmati, UZCARD kartalari egalari uchun mobil ilovada va “Qishloq Qurilish Bank”ning bankomatlarida mavjud. Shu bilan birga, UZCARD jamoasi dasturiy ta’minotning funktsional imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha doimiy ravishda jadal ishlarni olib bormoqda, buning natijasida bankomatlar tarmog‘i va yangi xizmatni ulagan hamkor banklar ro‘yxati doimiy ravishda yangilanib boradi.

29 июня 2022 г. UZCARD представил свою новую услугу, реализованную совместно с АКБ «Кишлок курилиш банк», – «cнятие наличных по коду», которая позволяет пользователям UZCARD снимать наличные средства в банкоматах без участия самой карты. Презентация состоялась в рамках пресс-конференции, организованной АКБ «Кишлок курилиш банк» в коворкинг центре «IMPACT.T» и посвященной вопросам развития современных банковских услуг.
UZCARD всегда стремится расширять спектр услуг и создавать удобства для своих клиентов. Сегодня новая услуга «cнятие наличных по коду» уже доступна пользователям карт UZCARD всех коммерческих банков республики при наличии смартфона с установленным на нем мобильным приложением QUANT, разработанным АКБ «Кишлок курилиш банк».
«Процесс виртуализации электронных носителей информации, в том числе платежных карт – один из главных трендов развития современных банковских технологий. Основные преимущества услуги UZCARD «cнятие наличных по коду», особенно в ситуации, когда пластиковая карта осталась дома, а деньги нужны здесь и сейчас – это удобство, экономия времени и безопасность в проведении операций. В целях минимизации возможных рисков, были введены дополнительные способы подтверждения операции. Полагаем, что новая услуга будет пользоваться высоким спросом среди картодержателей UZCARD. Банки же в свою очередь, внедряя новый сервис, получат возможность расширять функционал своих банкоматных сетей и увеличивать количество пользователей», – отметила заместитель генерального директора по коммерческим вопросам UZCARD, Хамидуллина Лиля.
Механизм работы данной услуги крайне прост и состоит из следующих шагов:
Шаг 1. Открыть мобильное банковское приложение QUANT и выбрать пункт в меню «Получить наличные деньги». Пользователи QUANT должны обновить его до последней версии для активации новой услуги.
Шаг 2. Ввести необходимую сумму и в приложении придет код безопасности, который будет действителен 30 минут.
Шаг 3. В меню банкомата выбрать раздел «Выдача наличных по коду» и ввести ранее полученный в приложении проверочный код.
Шаг 4. После успешной проверки кода банкомат отобразит на экране выбранную сумму и стандартную комиссию в размере 1%. Дополнительная оплата с пользователя данной услуги не взимается.
Шаг 5. В целях безопасности на номер мобильного телефона пользователя будет отправлен одноразовый SMS-код, который также необходимо ввести в графу на экране банкомата. Данный SMS-код будет активен всего 3 минуты.
Шаг 6. После ввода данных и подтверждения, пользователь получит наличные средства.
На данный момент услуга «снятие наличных по коду» доступна для картодержателей UZCARD в мобильном приложении и банкоматах АКБ «Кишлок курилиш банк». При этом команда UZCARD непрерывно ведет активную работу над расширением функционала программного обеспечения, в результате чего сеть банкоматов и список банков-партнеров, подключивших новый сервис, будут постоянно обновляться.
В ходе конференции была проведена демонстрация работы услуги через банкомат АКБ «Кишлок курилиш банк» в режиме реального времени. Помимо этого, другими участниками мероприятия было представлено обновленное банковское приложение «QUANT», а также сервис от UZINFOCOM «Система биометрической цифровой идентификации MyID».