UZCARD axborot xavfsizligi bo‘yicha konferentsiyada ishtirok etdi - UZCARD
«YaUPM» MChJ Axborot xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i Botirjon Shokamolov 2022-yil 2-noyabr kuni Hilton Tashkent City mehmonxonasida bo‘lib o‘tgan, O‘zbekistonda «PCI DSS 4.0» axborot xavfsizligi konferentsiyasining maxsus chaqirilgan mehmoni bo‘ldi. Tadbir PCI DSS 4.0 standartini O‘zbekiston to‘lov kartalari sanoatiga moslashtirish masalalariga bag‘ishlandi.
UZCARD vakili «UZCARDda ishlaydigan axborot xavfsizligi tizimini yaratishda PCI DSSning ahamiyati» nomli taqdimoti bilan qatnashdi, tinglovchilarni barcha ma’lumotlarni himoya qilishni kafolatlaydigan, xalqaro to‘lov tizimlarida ishtirok etuvchi kompaniyalar bajarishi shart bo‘lgan talablar to‘plamini tavsiflovchi PCI DSS muvofiqlik spetsifikatsiyasi bilan tanishtirdi. Ma’ruzachi infratuzilmani kiberhujumlar va firibgarlik operatsiyalaridan yanada samarali himoya qilishni ta’minlash maqsadida UZCARD axborot xavfsizligi bazasiga standartni joriy etish tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. PCI DSS standartiga muvofiqlik auditidan o‘tish fakti UZCARD karta egalariga karta ma’lumotlari xavfsizligining chinakamiga yuqori darajasini ko‘rsatadi.
Kompaniya o‘zining arxitekturasi va strategiyasini ishlab chiqdi, bu esa xususan, O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi talablariga ham, xalqaro standartlarga ham javob beradigan axborot xavfsizligi tizimini ta’minlash imkonini beradi.

UZCARD принял участие в конференции по информационной безопасности - UZCARD
Начальник управления информационной безопасности в ООО «ЕОПЦ» Ботиржон Шокамолов стал специально приглашенным гостем конференции по информационной безопасности в Узбекистане «PCI DSS 4.0», состоявшейся 2 ноября 2022 г. в отеле Hilton Tashkent City. Мероприятие было посвящено вопросам адаптации стандарта PCI DSS 4.0 в индустрию платежных карт Узбекистана.
Представитель UZCARD выступил с презентацией «PCI DSS в построении рабочей системы информационной безопасности в UZCARD», ознакомил собравшихся со спецификацией соответствия PCI DSS, описывающей набор требований, которые должны соблюдать компании-участницы международных платёжных систем, чтобы гарантировать защиту всех данных. Докладчик поделился опытом внедрения стандарта в основу информационной безопасности UZCARD, для обеспечения более эффективной защиты инфраструктуры от кибератак и мошеннических операций. Факт прохождения аудита на соответствие стандарту PCI DSS демонстрирует картодержателям UZCARD действительно высокий уровень защищенности карточных данных.
В компании разработана своя архитектура и стратегия, что, в частности, позволяет обеспечить такую систему ИБ, которая соответствовала бы как требованиям законодательства Республики Узбекистан, так и международным стандартам.
В конференции приняли участие представители служб информационной безопасности и IT сферы Узбекистана. Организатором мероприятия выступила компания Compliance Control – ведущий аудитор в сфере информационной безопасности.