UZCARD xamda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki va IT-Park bilan hamkorlikda «Hello-Hosts» podkast-inkubatorining birinchi to‘lqini muvaffaqiyatli yakunlangani haqida xabar beradi - UZCARD
UZCARD xamda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki va IT-Park bilan hamkorlikda «Hello-Hosts» podkast-inkubatorining birinchi to‘lqini muvaffaqiyatli yakunlangani haqida xabar beradi
Birinchi to‘lqin natijalari bo‘yicha podkast inkubatorning 7 nafar rezidentlari quyidagi mavzularda podkast kanallarini (100 dan ortiq son) yozib oldilar:
• ta’lim va moliyaviy savodxonlik;
• startaplar va yangi texnologiyalar;
• venchur investitsiyalar;
• moliyaviy va bank texnologiyalari;
• sog‘lom turmush tarzi;
• va boshqalar.
Ishtirokchilarning podkastlarini telegram bot va loyiha saytida tinglash mumkin.
«Hello-Hosts» ning birinchi to‘lqini ishtirokchilari:
• Latipov Rodion «PROFinansы» – moliya va u bilan bog‘liq barcha narsalar, jumladan, moliyaviy savodxonlik, sarmoyalar, bank ishi, mahalliy va dunyo startaplari va ushbu sohalardagi yangiliklar haqida podkast.
• Muratov Bahovuddin va Dadajonov Shohmir «Xomcho’t» – tinglovchilarning moliyaviy savodxonligini oshirish maqsadida sobiq Katta to‘rtlik auditorlari tomonidan yaratilgan o‘zbek tilidagi podkast. Ular o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashadilar, shuningdek, mehmonlardan maslahat olishadi.
• Alina Tyo «Bejatь ili lejatь» – podkast boshlovchisi sport tufayli hayotini yaxshi tomonga o‘zgartirgan odamlar bilan ularning noyob hikoyalari haqida gaplashadilar. Ushbu podkastda siz ruhiy va jismoniy holatingizga qanday qilib to‘g‘ri yondashish bo‘yicha motivatsiya va foydali maslahatlar topasiz.
• Marat va Aliana Smaginlar «Tingla Podcast» – ota va qiz o‘rtasidagi suhbatda qizida ma’lum bir mavzu bo‘yicha savollar mavjud. Otaning vazifasi yoshlarning hozirgi tendentsiyalarini hisobga olgan holda har bir savolga javobni tushuntirishdir.
• Feruza Kamalitdinova «Uyutnыye skazki» – bolalar uchun audio ertaklar. Audio ertaklar sizni tinchlantirishga va uxlab qolishingizga yordam beradi. Podkastning bir nechta epizodlari Mumiy trollar haqidagi hikoyalarga bag‘ishlangan.
“ Hello-Hosts” podkast inkubatori – O‘zbekiston Respublikasida podkast yo‘nalishini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirishga qaratilgan loyiha bo‘lib, uning doirasida rezidentlar UZCARD korporativ podkast studiyasi xizmatlaridan bepul foydalanadilar, va shuningdek, ijtimoiy platformalarda o‘z podkast kanallarini bepul ochishda yordam oladilar.

По итогам программы 7 резидентов инкубатора запустили подкаст-каналы (более 100 выпусков) на такие тематики, как:
- образование и финансовая грамотность;
- стартапы и новые технологии;
- венчурные инвестиции;
- финансовые и банковские технологии;
- здоровый образ жизни
- и многое другое.
Подкасты участников можно послушать в телеграм-боте и на сайте проекта.
Резидентами первой волны “Hello-Hosts” выступили:
- Латыпов Родион «PROФинансы» — подкаст о финансах и обо всем, что с этим связано, включая финансовую грамотность, инвестиции, банковское дело, местные и мировые стартапы, новости в этих сферах.
- Муратов Баховуддин и Дададжонов Шохмир «Xomcho’t» — подкаст на узбекском языке, созданный бывшими аудиторами из «Большой четверки» с целью повышения финансовой грамотности слушателей. Они делятся своим опытом, а также принимают советы гостей.
- Алина Тё «Бежать или лежать» — подкаст рассказывает уникальные истории людей, жизнь которых изменилась к лучшему благодаря спорту. В этом подкасте вы найдёте море мотиваций и полезных советов о том, как грамотно подойти к своему ментальному и физическому состоянию.
- Марат и Алиана Смагины «Tingla Podcast» — отец и дочь ведут диалог, в котором у дочери есть четкие вопросы, относительно конкретной темы. Задача отца состоит в том, чтобы объяснить каждый из терминов, с учетом текущих трендов молодежи.
- Феруза Камалитдинова «Уютные сказки» — подкаст c аудиосказками для детей. Аудиосказки помогают успокоиться и заснуть.
Подкаст-инкубатор “Hello Hosts” — программа, направленная на поддержку и развитие индустрии образовательного подкастинга в Республике Узбекистан, в рамках которого резиденты получают менторство и услуги корпоративной подкаст-студии UZCARD, а также помощь в запуске своего подкаст-канала на социальных платформах на бесплатной основе.