Biznes-karta va SoftPOS: kichik biznes uchun birlashtirilgan yechim
“UZCARD” toʻlov tizimi “Anorbank” bilan hamkorlikda yangi “Biznes-karta” karta mahsulotini ishlab chiqdi, u elektron toʻlovlarni qabul qilish uchun mobil telefondan savdo terminali (SoftPOS) sifatida foydalanadigan kichik biznes uchun qoʻshimcha vosita boʻladi. Biznes-karta oʻzini oʻzi band qilgan fuqarolar va yakka tartibdagi tadbirkorlarga beriladi, bu, ayniqsa, chakana savdo va xizmat koʻrsatish sohasida faoliyat yurituvchilar uchun qulay boʻladi.
Yangi karta mahsuloti korporativ kartadan butunlay farq qiladi va hech qanday toʻlov komissiyalarsiz terminaldan kartaga avtomatik ravishda pul oʻtkazish uchun SoftPOS bilan integratsiya qilish imkoniyatiga ega. Ushbu opsiya mikro va kichik biznes uchun hatto dam olish va bayram kunlarida ham kartaga mablagʻ yuklashda qoʻshimcha qulayliklar yaratadi. Shuningdek, yangi biznes-karta egalari bankomatlar orqali naqd pul olish imkoniyatiga ega boʻladi. Bunda, ushbu turdagi kartalar boʻyicha P2P operatsiyalari mavjud boʻlmaydi.
Biznes-kartadan foydalangan holda, biznes vakillari oʻz ehtiyojlari uchun ofis jihozlarini xarid qilishlari, kommunal toʻlovlar va soliqlar hamda boshqa toʻlovlarni toʻlashlari mumkin boʻladi.
Loyiha Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy bankining me’yoriy koʻmagida amalga oshirildi, uning doirasida Oʻzbekiston Respublikasi hududida bank kartalarining chiqarilishi va muomalada boʻlishi qoidalari toʻgʻrisidagi nizomga oʻzgartirishlar va qoʻshimchalar kiritildi. Mazkur nizomga koʻra, oʻzini oʻzi band qilgan shaxslar va yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun chiqariladigan bank kartasining yangi turi tasdiqlanmoqda.
Ta’kidlash joizki, “UZCARD Express” loyihasi doirasida biznes-kartani ishlab chiqishda hududiy oziq-ovqat va buyum bozorlarida faoliyat yuritayotgan koʻplab sotuvchilarning faoliyati oʻrganildi. Tadqiqot natijalariga koʻra, tadbirkorlar tomonidan boʻlajak mahsulot uchun foydali opsiyalar, shuningdek undan amalda foydalanishga qiziqish toʻgʻrisida ijobiy fikrlar bildirildi.
2025 yil yakuniga koʻra, SoftPOS orqali UZCARD kartalari boʻyicha toʻlovlar hajmi 2024 yilning koʻrsatkichiga nisbatan 20 barobardan ortiq oshdi. Eng katta oʻsishni “Anorbank” koʻrsatdi, uning SoftPOS orqali toʻlovlarning umumiy tarkibidagi ulushi 74% ni tashkil etdi. Peshqadamlar uchligiga “Ipoteka Bank” va “Hamkor Bank” ham mos ravishda 9% va 7% ulush bilan kirdi. SQB ham sezilarli dinamikani koʻrsatdi: 2025 yilning iyul oyidan dekabr oyigagacha bankning SoftPOS orqali operatsiyalari hajmi 22 barobarga oshdi.
SoftPOS boʻyicha eng katta aylanmalar hali ham Toshkentda qayd etilmoqda – barcha operatsiyalarning 81% poytaxt sotuvchilariga toʻgʻri keladi. Shu bilan birga, Toshkentning toʻlovlar tarkibidagi ulushi 2024 yilga nisbatan 6%ga kamaydi, bu hududlarda SoftPOSdan foydalanishning faol oʻsishi bilan bogʻliq. Eng yuqori oʻsish sur’atlarini Xorazm, Jizzax, Namangan va Samarqand viloyatlari koʻrsatdi, ularning umumiy ulushi 16% ga yetdi.

Платежная система «UZCARD» совместно с «Anorbank» разработала новый карточный продукт «Бизнес-карта», который станет дополнительным инструментом для малого бизнеса, использующего мобильный телефон как торговый терминал (SoftPOS) для принятия электронных платежей. Бизнес-карта выдается самозанятым гражданам и индивидуальным предпринимателям, в особенности это будет удобно тем, кто осуществляет свою деятельность в сфере розничной торговли и оказания услуг.
Новый карточный продукт полностью отличается от корпоративной карты и имеет возможность к интеграции с SoftPOS для автоматического зачисления денежных средств с терминала на карту без каких-либо платежных комиссий. Данная опция предоставит дополнительные удобства микро и малому бизнесу загружать на карту средства даже в выходные и праздничные дни. Также, у владельцев новой бизнес-карты появляется возможность получить наличные средства через банкоматы. При этом операции P2P по данным видам карт будут недоступны.
Используя бизнес-карту представители бизнеса смогут приобретать офисные принадлежности для своих нужд, оплачивать коммунальные платежи и налоги, а также другие платежи.
Проект был реализован при нормативной поддержке со стороны Центрального банка Республики Узбекистан, в рамках которой были внесены изменения и дополнения в Положение о правилах выпуска и обращения банковских карт на территории Республики Узбекистан. Согласно данному положению, утверждается новый вид банковской карты, которая выпускается для самозанятых и индивидуальных предпринимателей.
Необходимо отметить, что при разработке бизнес-карты в рамках проекта «UZCARD Express» были изучены деятельности многих продавцов, работающих на продовольственных и вещевых региональных рынках. По результатам исследования были получены положительные отзывы от предпринимателей касательно выгодных опций для будущего продукта, а также заинтересованности в его практическом использовании.
По итогам 2025 года объём платежей по картам UZCARD через SoftPOS превысил показатель 2024 года более чем в 20 раз. Наибольший рост показал «Anorbank», доля которого в общей структуре платежей через SoftPOS составила 74%. В тройку лидеров также вошли «Ipoteka Bank» и «Hamkor Bank» с долями 9% и 7% соответственно. Существенную динамику продемонстрировал и «SQB»: с июля по декабрь 2025 года объём операций банка через SoftPOS вырос в 22 раза.
Наибольшие обороты по SoftPOS по-прежнему фиксируются в Ташкенте — на столичных продавцов приходится 81% всех операций. Вместе с тем доля Ташкента в структуре платежей снизилась на 6% по сравнению с 2024 годом, что связано с активным ростом использования SoftPOS в регионах. Наибольшую динамику роста показали Хорезмская, Джизакская, Наманганская и Самаркандская области, совокупная доля которых достигла 16%.